İskemi reperfüzfon hasarı sonrasında BQ-123'ün testis dokusu üzerine etkilerinin araştırılması
Investi̇gati̇on of effect of BQ–123 on testi̇s i̇n rats after ischemi̇a-reperfusi̇on injury
- Tez No: 396284
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Testis torsiyonu yeni doğan ve puberte döneminde daha çok görülen acil bir durumdur. Bu olay neticesinde torsiyonun derecesine ve zamanına bağlı olarak testiste iskemiden nekroza kadar ilerleyen histopatolojik değişiklikler oluşur. Torsiyon iskemi dönemini, detorsiyonsa reperfüzyon dönemini oluşturur. Testisin iskemik hasarında melatonin ve omega-3 gibi birçok koruyucu maddenin etkileri gösterilmiş olmasına rağmen BQ-123 ile ilgili olarak literatürde her hangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda özellikle çocuklarda çok sık görülen bir patolojik durum olan testis torsiyonu sonrasındaki doku hasarına bu maddenin etkinliğini araştırmayı hedefledik. Araştırmamız stereolojik teknikler de kullanılarak gerçekleştirildiği için farklı bir önem arz etmektedir. Çalışmamızda, erkek ratlar beşerli üç gruba (Grup I, Grup II, Grup III) ayrıldı. Ratlarda sol inguinoskrotal kesi ile funikulus spermatikusa ulaşıldı, sol spermatik kord ve testis serbestleştirildikten sonra I. ve II. gruplarda sol testisler 120 dakika süre ile 720 0 torsiyone edildi. Grup II deki ratlara detorsiyondan 30 dakika önce tek doz BQ–123 (1,6 mg/kg) kuyruk veninden verildi Bir hafta sonra ratlar sakrifiye edildi. Ratların seminifer tübüllerinde spermatogonium, spermatosit hücrelerine optik fraksiyonlama yöntemi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion occurs more commonly during puberty newborn and is an emergency situation. As a result of this event, and the time depending on the degree of torsion from ischemia progressing to necrosis, histopathological changes occur in the testis. Torsion, constituting while ischemia period, detorsion, constitutes reperfusion period. Preservative agents such as melatonin, and omega-3 in the effects of ischemic damage testicle has been shown although there are no studies about BQ-123 in the any literature. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of BQ-123 on the tissue damage after testicular torsion which is a very common pathological condition especially in children. Since our research conducted using stereological technique, has a different significance. In our study, male rats into three groups consisting of five rats (Group I, Group II, Group III) were separated. Spermaticus funiculus in rats' has been reached with a cut left inguinoscrotal incision. After the separation of the left spermatic cord and testis in first and second group, the left testis was rotated 720 degrees for 120 minutes. A single dose BQ-123(1.6 mg / kg) were given tail vein 30 minutes before detorsion to the rats of third group. One week later the rats were sacrificed. Spermatogonia and spermatocyte cells which is in the seminiferous tubules of rats, were examined by optical fractionation method. When we compared spermatogonia and spermatocytes cells in testicular tissue of groups, the average number of cells in the second group were found to be more than the first group and this was considered statistically significant.