İşitme engelli futsal sporcularının başarı motivasyon düzeylerinin incelenmesi
The analysis examination of achievement motivation in hearing impaired futsal players
  1. Tez No: 396291
  2. Yazar: İLİMDAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye İşitme Engelliler Futsal Şampiyonası'na katılan futsal sporcularının spora özgü başarı motivasyon düzeylerini belirlemesidir. Bu amaçla çalışmanın evrenini oluşturan işitme engelliler futsal şampiyonasına katılan 200 sporcudan 100 kadın, 67 erkek olmak üzere toplam 167 (%83,5) sporcu örneklem grubuna dahil edilmiştir. Sporcuların demografik bilgilerini tespit etmek üzere 12 soruluk ''Kişisel Bilgi Formu'', Motivasyon düzeylerini belirlemek için ise Willis (1982) tarafından geliştirilen 40 sorudan oluşan likert tipi Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Farklılıkları belirlemek için One Way Anova ve t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sport-specific achievement motivation levels of the futsal players who joined in Turkey Hearing-Imparied Futsal Championship. For that purpose, the study has been conducted on 100 female and 67 male, in total 167 (%83,5) athletes, that are chosen from 200 athletes who took part in Turkey Hearing-Imparied Futsal Championship. A 12-item“Personal Information Form”was used to gather participants' demographical information and the 40-item Three Scale to Measure Competition-Related Motives in Sports developed by Willis (1982) to determine the motivation levels. In analyzing the acquired data, the techniques of arithmetic mean, standard deviation and analysis of variance were used. One Way Anova and t test were used to determine the differences.