Otistik çocukların ebeveynlerinde görülen psikolojik belirtiler ve yaşanan güçlüklerin belirlenmesi
Psychological symptoms seen in parents of children diagnosed with percesive developmental disorder and the determination of the diffuculties experienced
  1. Tez No: 396336
  2. Yazar: HÜLYA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Araştırma yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış çocukların ebeveynlerinde görülen psikolojik belirtiler ve yaşanan güçlüklerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Erzurum il merkezinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlırehabilitasyon merkezlerinde Nisan 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini, çalışmanın yapıldığı tarihlerde, ilgili rehabilitasyon merkezlerine kayıtlı 3-18 yaş grubundaki otizmli çocukların ebeveynleri (n:80) oluşturmuştur.Araştırmada örneklem yöntemine gidilmemiş evren aynı zamanda örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, ebeveyn ve çocukları tanıtıcı bilgi formu, ebeveynlerin yaşadıkları güçlükleri belirleme formu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 18.0 paket programında; tanımlayıcı istatistikler, yüzdelik dağılımlar, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi, Kruskal Wallis testi, Cronbach alpha katsayısı hesaplamasıile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research has been made in order to determine the difficulties experienced and the psychological symptoms seen in parents of children diagnosed with perceive developmental disorder. Material and Method: The research has been realized in the rehabilitation centers under the Erzurum City Education Department in the city center between April 2014 and May 2015. The research space consisted of the parents of the autistic children aged between 3 and 18 who are registered to the rehabilitation centers referred above between the dates above. The research hasn't used the exemplification method, instead the research space has constituted the exemplification. An introductory information form for parents and children, a questionnaire to identify difficulties faced by parents, and the Brief Symptom Inventory (BSI) was used for data collection.The research data has been organized in the program SPSS 18.0 using the definitive statistics, frequency distribution,“t”test in the independent groups, Mann-Whitney U test, Pearson correlation analysis, Kruskal Wallis test, Cronbach alpha coefficient.