Üriner sistem enfeksiyonlarından izole edilen E.coli'lerin fimbriyal tiplendirmesi
Fimbrial Typing of E.coli Isolated From Urinary Infections
- Tez No: 396348
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üriner Enfeksiyonlardan İzole Edilen E.coli'lerin Fimbriyal Tiplendirmesi Amaç: Bu çalışmada üriner enfeksiyon etkeni olarak izole edilen E. coli suşlarının fimbrial hemaglutininler yönünden araştırılması ve saptanan hemaglutininlerin mannoza dirençli veya duyarlı olup olmadıklarının belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 430 E. coli suşu dâhil edildi. Suşların tamamı insan O grubu eritrositleriyle, 130 tanesi de sığır, tavuk ve tavşan eritrositleri kullanılarak lam aglütinasyon yöntemiyle araştırıldı ve sonuçlar çıplak gözle değerlendirildi. Mannoz ilave edilmeyen lamda aglütinasyon varlığı fimbrial hemaglutinin yönünden pozitif olarak değerlendirildi. Mannoz ilave edilen lamda aglütinasyon saptanması bu hemaglutininin mannoza dirençli (MRHA), aksi durumda mannoza duyarlı (MSHA) olduğuna karar verildi. Sonuçlar Evans'ın belirlediği kriterlere göre değerlendirildi. Bulgular: İnsan O grubu eritrositleri ile 430 E. coli suşunun 81'inde (%18.8) HA pozitif olup, tamamı mannoza dirençliydi. Sığır eritrositleriyle yapılan deneylerde130 suşun 3'ünde MRHA ve 1'inde MSHA; tavuk eritrositleriyle; 3 suşta MRHA ve 17 suşta MSHA; tavşan eritrositleriyle de 5 suşta sadece MSHA saptandı. 130 suşta elde edilen bulgular Evans sınıflandırmasına göre değerlendirildiğinde17 suşun tip III-A'ya, 18 suşun tip V-A'ya, 1 suşun tip V-B'ye, 3 suşun tip V-C'ye ve 2 suşun da tip VII-A'ya uyduğu; tip I, II, IV ve VI ya uyan suşun bulunmadığı görüldü. Sonuç: Üriner enfeksiyona neden olan E.coli suşlarının patogenezinde, hemaglütinin varlığının önemli bir virulans faktörü olduğu ve özellikle MRHA varlığının bu hastalıkların oluşumunda etkili olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Fimbrial Typing of E.coli Isolated From Urinary Infections Aim: To investigate the E. coli strains isolated as urinary infection agents for fimbrial hemagglutinins and to determine whether the detected hemagglutinins are mannose-resistant or mannose-sensitive type. Material and Method: 430 E. coli strains were tested. Of the strains, all were tested with human Group-O erythrocytes, and the 130 were with cattle, chicken and rabbit erythrocytes by slide agglutination method. The presence of agglutination on slide onto which mannose was not added was assessed to be positive for fimbrial hemagglutinin (HA). If the agglutination was also detected on the other slide to which mannose was added, it was defined as mannose-resistant hemagglutinin (MRHA) otherwise it was mannose-sensitive (MSHA). Results were evaluated according to the criteria defined by Evans. Findings: 81 (18.8%) out of 430 E.coli strains were HA-positive and all were mannose-resistant. In the experiments conducted with 130 strains using the cattle erythrocytes, 3 had MRHA, 1 had MSHA; with the chicken erythrocytes 3 had MRHA, 17 had MSHA; and with rabbit erythrocytes only 5 strains had MSHA. When the findings were assessed according to the Evans classification, it was seen that 17 strains were compatible with type III-A, 18 with type V-A, 1 with type V-B, 3 with type V-C and 2 with type VII-A; it was seen that no strains were compatible with types I, II, IV and VI. Conclusion: Presence of hemagglutinin was an important virulence factor for the pathogenesis of E.coli and especially the MRHA could have a role on the development of these diseases.