Ameliyathane hemşiresi izleminin yaşlı hastalarda ameliyat sonrası erken dönem parametrelerine etkisi
The Effect of Elderly Patient Follow-Up Conducted by Operating Room Nurses on the Early Post-Operative Period Parameters
- Tez No: 396363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİYE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Ameliyathane Hemşiresi İzleminin Yaşlı Hastalarda Ameliyat Sonrası Erken Dönem Parametrelerine Etkisi Amaç: Ameliyathane hemşiresi izleminin yaşlı hastalarda ameliyat sonrası erken dönem parametrelerine etkisini belirlemekti. Materyal ve Metot: Yarı deneme modelinde olan araştırma Temmuz 2013- Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde ve ameliyat odasında, araştırmaya katılmayı kabul eden 80 hastayla yürütüldü. Veriler; tanıtıcı özellikler ve ameliyat sonrası erken dönem değerlendirme formu ile toplanıp; kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sayısal ölçümler ortalama ve standart sapmayla değerlendirildi. Sayısal ölçümlerin karşılaştırmasında , t testi ve Mauchly's W testleri kullanıldı. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada her üç ölçümde kontrol grubunda; solunum ve ağrı puan ortalamaları daha yüksek; vücut sıcaklığı ASBÜ ve nakilde; oksijen saturasyonu nakil ve klinikte daha düşüktü. ASBÜ'de deney grubu hastalarının tümü oryante, bulantı ifade eden hasta sayısı ASBÜ'de ve nakilde deney grubunda bulunmamakta idi. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05), kontrol grubunda farklılık istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Elderly Patient Follow-Up Conducted by Operating Room Nurses on the Early Post-Operative Period Parameters Aim: The objective of this study is to determine the effect of elderly patient follow-up conducted by operating room nurses on the early post-operative period parameters. Material and Method: This quasi-experimental study was conducted between July 2013 and January 2015 with 80 patients, who accepted to participate in the study, in the Orthopedics and Traumatology clinic and operating room of Atatürk University Research Hospital. The data were collected with descriptive characteristics and early post-operative evaluation form. While the categorical measurements were evaluated with number and percentage, numeric measurements were assessed with mean and standard deviation. The 2, t test and Mauchly's W test were used to compare the numeric measurements. Results: In all three measurements of intergroup comparisons, in the control group, the mean scores of respiration and pain were higher; body temperature was lower in the Post-Anesthesia Care Unit (PACU) and transfer; oxygen saturation was lower in the transfer and clinic. All of the experimental group patients in the PACU were conscious and no patient expressing nausea existed in the experimental group in the PACU and transfer. The difference between the groups was statistically significant. (p0.05), the difference in the control group was statistically significant (p0.05).