Üniversite öğrencilerinin düzenli egzersiz yapmaya yönelik davranış değiştirme istekleri ile taraftarlık seviyeleri arasındaki ilişki
The relationship between the levels of supports and desire of changing behaviour towards participation in regular physical activeties of University students
  1. Tez No: 396364
  2. Yazar: MEHMET HALUK SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KALDIRIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma Atatürk üniversitesi kadın ve erkek öğrencilerinin düzenli fiziksel egzersiz yapmaya yönelik davranış değiştirme istekleri ile taraftarlık seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Atatürk Üniversitesi'nde 2013-2014 akademik yılında eğitim gören 1999 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Marcus ve Lewis araştırmacıları tarafından geliştirilen Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Anketi (EDDBA); bu çalışma için 22 sorudan oluşan normal taraftarlık ile 8 sorudan oluşan fanatik taraftarlık anketi kullanılmıştır. Bulgular: Ortalama yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi ve aylık harcama miktarı bakımından erkek ve kadın öğrenciler arasında anlamlı farklılık vardır. Üç ve dödrdüncü sınıflarda anlamlı farklılık olmaz iken bir ve ikinci sınıflar cinsiyete bağlı egzersiz davranışı değişim aşamaları tüm deneklerde olduğu gibi anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Kadınlar tiyatro, sinema ve kulüp etkinliklerine erkeklerden anlamlı seviyede daha fazla katılmaktadır. Cinsiyeti dikkate almadan boy uzunluğu, vücut ağırlığı, normal ve fanatik taraftarlık seviyeleri erkek gruba benzer şekilde EYDDA'ya göre değişmektedir. Kadınlarda ise sadece yaş ve normal taraftarlık seviyesi EYDDA'ya göre farklılaşmaktadır. Kadın ve erkelerde tiyatroya gidenlerin normal taraftarlık düzeyleri daha yüksektir. Erkeklerde ve tüm deneklerde sinemaya gidenlerin normal taraftarlık seviyeleri daha yüksektir. Her iki cinste ve tüm deneklerde kulüp etkinliklerine katılma normal ve fanatik taraftarlık düzeylerini anlamlı şekilde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to research the relationship between the levels of support and desire of changing behaviour towards participation in regular physical activities of Atatürk University students. Material and method: 1999 students attending at Atatürk University in 2013-2014 academic year participated this study voluntarily. As a means of data collection the Physical activity stages of change (PASC) questionnaire, was used; for the current study, the questionnaire of normal supporters level of 22 questions and the questionnaire of fanatic supporters of 8 questions were used. Result: there is a significant difference between male students and female students in terms of average age, height, weight, body mass index and monthly spending. There is not a significant difference in 3rd and 4th grades but in 1st and 2nd grades there are some significant differences in terms of gender related exercise changing phases. Women go to the theatre, the cinema and attend club activities much more than men. Similar to male group, height, weight, normal and extreme partisanship levels without considering gender change according to PASC. For women only age and normal partisanship levels change according to PASC. The rate of normal partisanship level is higher in both men and women who go to the theatre. The rate of normal partisanship levels are higher in men and all the participants who go to the cinema. In both gender and participants attending club activities increases normal and extreme partisanship levels significantly.