Çocuk yaş grubu travma olgularının değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The evaluation of pediatric trauma cases and determination of affecting factors
- Tez No: 396378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çocuk yaş grubu travma olgularını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırma, Eylül 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Servis Kliniğinde, araştırmaya katılmayı kabul eden 0-18 yaş grubu travma yaşayan çocuklar (S=355) ve ebeveynleri (S=355) ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, bir soru formu ve Travma Skorlaması, Pediatrik Glaskow Koma Skalası, Motor ve Sözel Yanıt Skorlaması kullanılmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, varyans, t testi ve ki-kare ile analiz edilmiştir. Araştırmada, etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Çocukların travma ortalaması 7.95±3.18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluating of pediatric trauma cases and determination of affecting factors. Material and Method: This study, which is descriptive type, applied to the children aged 0-18 who had trauma and their parents who accepted to participate to this study between September 2014 and June 2015 in the emergency service of Erzurum Regional training and research hospital. For gathering data a questionary form and trauma scoring, Pediatric Glaskow Coma Scale, motor and verbal response scoring were used. Acquired data was analysed by percentage distribution, average, variance, t- test and chi square. Ethic principles were considered during the study. Results: The average of trauma of the children was 7.95+3.18.