Engelli çocuğu olan ve olmayan ebeveynlerin evlilik uyumu yaşam doyumu ve etkileyen faktörler
The marital adjustment and life satisfaction of parents that have children with and without disabilities and the factors that influence their marital adjustment and life satisfaction
  1. Tez No: 396379
  2. Yazar: FATMA GÜL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırma, engelli çocuğu olan ve olmayan ebeveynlerin evlilik uyumunu ve yaşam doyumunu değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olan araştırma, Temmuz 2013-Mayıs 2015 tarihleri arasında, Ağrı'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine, ilköğretim okullarına kayıtlı 6-12 yaş grubu çocukların ebeveynleri ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, engelli (S=135) ve engelli olmayan (S=151) çocukların ebeveynleri oluşturmuş, basit rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 286 ebeveyn ile çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında, ebeveynlerin özelliklerini belirleyen bir soru formu, Evlilik Uyumu ve Yaşam Doyumu Ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, varyans analizi, t testi, ki-kare ve güvenirlik katsayısı testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada etik ilkelere bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to assess marital status and life satisfaction of parents that have children with and without disabilities and determine affecting factors. Material and Method: This descriptive study was conducted with parents with 6-12 year old children that are enrolled in primary schools in special education and rehabilitation centers in Ağrı from July 2013 to May 2015. The universe of the study was parents of children with disabilities (s: 135) and ones without disabilities (s: 151). 286 parents, willing for the study and selected by simple random sampling, participated in the study. The data was collected through a questionnaire determining characteristics of parents, Marital Adjustment and Life Satisfaction Scale. The collected data was analyzed through percentage distribution, mean, variance analysis, t test, chi square, and reliability coefficient test. This study adhered to ethic principles.