Primer açık-açılı glokom ve eksfoliatif glokomda serum otoantikorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of serum antibodies in primary open-angle glaucoma and exfoliative glaucoma
  1. Tez No: 396400
  2. Yazar: MELTEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İRKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Glokom, görme işlevinde kayıp ile birlikte, gangliyon hücreleri ve aksonlarının dejenerasyonu ile karakterize kronik ve progresif bir optik nöropati olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada primer açık-açılı glokom, eksfoliatif glokom hastaları ile sağlıklı kontrollerden alınan serum örneklerinde bulunan otoantikorların sıçan retina gangliyon hücrelerinde bulunan antijenlere bağlanıp bağlanmadığını değerlendirmek amaçlandı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda değerlendirilen primer açık-açılı glokomu olan 20 hasta, eksfoliatif glokomu olan 25 hasta, ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bütün bireylerden ayrıntılı oftalmolojik muayenenin ardından alınan serum örnekleri, sıçan retina kesitleri ile inkübe edildi. İmmünhistokimyasal olarak oluşan antijen antikor reaksiyonları flöresan mikroskop altında incelendi. Retina gangliyon hücre tabakasında pozitif boyanma kontrol grubunda %50, primer açık-açılı glokom grubunda %10, eksfoliatif glokom grubunda %8 oranında görüldü. Kontrol grubundaki pozitif boyanma yüzdesi diğer gruplar ile karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan yüksek fark bulundu (p=0.002). Çalışmamızın bulguları, glokom hastalarının serumlarında retina gangliyon hücre tabakası ile ilişkili koruyucu otoimmün faktörlerin ya da proapopitotik faktörlerin işleyişini durduran otoantikorların azalmış olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is a form of progressive chronic optic neuropathy with degeneration of ganglion cells and axons. In this study, we aimed to evaluate whether autoantibodies found in serum samples taken from primary open angle glaucoma, exfoliative glaucoma patients and healthy controls were able to bind to rat retinal ganglion cell antigens. Twenty patients with primary open angle glaucoma, 25 patients with exfoliative glaucoma and 20 healthy control subjects included in the study. Serum samples taken from each individual after a detailed ophthalmological examination were incubated with rat retinal sections. Antigen-antibody reactions which occurred immunohistochemically were examined under a fluorescent microscope. Positive staining in retinal ganglion cell layer was detected in 50% of the control group, 10% of the primary open angle glaucoma group and 8% in the exfoliative glaucoma group. When percentage of positive staining in the control group was compared to other groups', the difference was statistically significant (p=0.002). Our findings suggest that protective antibodies or antibodies inhibiting proapoptotic factors which are associated with retinal ganglion cell layer might be reduced in glaucoma patients'sera.