İnvaziv aspergillozis tanısında yardımcı testlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the ancillary tests in the diagnosis of invasive aspergillosis
  1. Tez No: 396401
  2. Yazar: AYŞE ŞENDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AŞÇIOĞLU HAYRAN, DOÇ. DR. MİNE DURUSU TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Şendur A. İnvaziv Aspergillozis Tanısında Yardımcı Testlerin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2015. İnvaziv aspergillozis (İA), immünsüprese hastalarda önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. İA tanısında altın standart yöntem biyopsi materyalinde dokuyu invaze eden hiflerin görülmesi ve kültür pozitifliğidir. Ancak her hastaya biyopsi yapılması mümkün olmadığından, invaziv olmayan tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde bu yöntemlerin tanısal doğruluğu ile ilgili farklı sonuçlar bulunmaktadır. Bu meta-analizde, İA açısından yüksek riskli hastalardan hematolojik malignitesi olan veya kök hücre transplantasyonu yapılanlarda tam kan, serum, bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısı galaktomannan (GM) ve PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testlerinin tanısal doğruluğunun hesaplanması amaçlanmıştır. Literatür taraması sonucu 54 yayın meta-analize dahil edildi. Kanıtlanmış ve yüksek olasılıklı İA hastalarında serum GM için havuzlanmış sensitivite ve spesifisitesi sırasıyla, 0.5 eşik değeri için, %80 ve %78, 1.0 eşik değeri için %74 ve %96, 1.5 eşik değeri için %70 ve %96 olarak hesaplandı. BAL GM için havuzlanmış sensitivite ve spesifisitesi 0.5 eşik değeri için %78 ve %86, 1.0 eşik değeri için %76 ve %94 olarak hesaplandı. Tam kan/serum Aspergillus PCR için havuzlanmış sensitivite ve spesifisite, tek pozitif örnek için %72 ve %72, ardışık iki pozitif örnek için, %51 ve %92; BAL Aspergillus PCR için, %64 ve %90 olarak hesaplandı. Üretici firma, serum ve BAL GM için eşik değeri 0.5 olarak kabul etse de; bu meta-analiz sonucunda 1.0 eşik değerinde serum ve BAL GM testlerinin tanısal doğruluğunun daha optimal olduğu düşünülmüştür. Serum GM ve BAL GM testlerinin İA tanısında ayırt etme gücü benzerdir. Aspergillus PCR testinin İA tanısında, tam kan/serum örneklerinde özellikle ardışık iki pozitif örnek için ve BAL örneklerinde ayırt etme gücü yüksektir. Ancak, sensitivitesi düşük olduğundan İA tarama testi olarak kullanımı uygun olmayacaktır. Aspergillus spesifik PCR, standardizasyonu tamamlandıktan sonra yüksek olasılıklı İA tanı kriteri olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Sendur A. Evaluation of the ancillary tests in the diagnosis of invasive aspergillosis. Hacettepe University, Department of Internal Medicine, Speciality Thesis, Ankara, 2015. Invasive aspergillosis (IA) is an important cause of morbidity and mortality in immunosupressed patients. The gold standard test in diagnosis of IA is the appearance of invading hyphae in tissue biopsies and positive cultures. However, non-invasive diagnostic methods are needed since biopsy is not possible for each patient. There are various results in the literature about diagnostic accuracy of these methods. The purpose of this meta-analysis is to assess the diagnostic accuracy of whole blood, serum, bronchoalveolar lavage (BAL) fluid galactomannan (GM) and PCR (polymerase chain reaction) in hematologic cancer patients or hematopoietic stem cell transplant recipients. After literature search, 54 reports were included in the meta-analysis. Among patients with proven and probable IA; pooled sensitivity and specificity values for serum GM were %80 - %78, %74 - %96 and %70 - %96 for the cutoff values of 0.5, 1.0 and 1.5, respectively. Pooled sensitivity and specificity values for BAL GM were %78 - %86 and %76 - %94, for the cutoff values of 0.5 and 1.0, respectively. Pooled sensitivity and specificity values for whole blood/serum Aspergillus PCR were %72 - % 72 and %51 - %92, for single positive sample and two consecutive positive samples, respectively. Pooled sensitivity and specificity values for BAL Aspergillus PCR were %64 and %90. Cut off value 1.0 was considered optimal for both serum and BAL GM in this meta-analysis, although values above 0.5 were recommended to be positive by the manufacturer. Discriminative ability of serum GM and BAL GM assays in the diagnosis of IA are similar to each other. For consecutive whole blood/serum and BAL samples, discriminative ability of Aspergillus PCR assay in the diagnosis of IA is high. However, it would not be appropriate to use PCR assay for screening of IA, because of the low sensitivity. Aspergillus specific PCR can be used as a diagnostic criterion for probable IA after the standardization studies have been completed.