Karpal tünel sendromu tedavisinde platelet – rich plazma enjeksiyonunun etkinliği
Effectiveness of platelet – rich plasma injection in treatment of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 396405
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYŞEN AKINCI TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı karpal tünel sendromu (KTS) hastalarında, platelet – rich plazma (plateletten zengin plazma, PRP) enjeksiyonu tedavisinin etkinliği ve güvenliği hakkında ilk verileri elde ederek PRP enjeksiyonunun, KTS tedavisinde yerini araştırmaktı. Bu amaçla hafif – orta şiddette idiopatik KTS olan 40 el çalışmaya dahil edildi. 20 el kontrol grubuna, 20 el PRP grubuna dağıtıldı. Kontrol grubundaki hastalara 4 hafta süreyle geceleri nötral pozisyonda statik el bilek ateli kullandırıldı ve aktivite modifikasyonu önerildi. PRP grubunda aynı önerilere ek olarak çalışma başında, karpal tünel içine tek doz, perinöral PRP enjeksiyonu yapıldı. İki grupta da 4 hafta boyunca başka bir tedavi uygulanmadı ve ağrı kontrolü için sadece parasetamol kullanımına izin verildi. İki grupta da, Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi (BKTS) semptom ve fonksiyon skorları, Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, Tinel, Phalen, karpal kompresyon testi pozitifliği, Semmes Weinstein monofilaman testi, statik ve dinamik iki nokta ayırımı testi sonuçları, manuel kas testi ile bakılan birinci parmak abdüksiyon kuvveti, elektrofizyolojik ve ultrasonografik inceleme sonuçları, çalışma başında ve 4 hafta sonunda değerlendirildi. 4 haftanın sonunda VAS ile bakılan hissedilen ağrı şiddeti dışında tüm parametrelerde PRP grubunda kontrol grubuna göre daha belirgin iyileşme gözlendi. PRP tedavisine bağlı herhangi bir yan etki gözlenmedi. Sonuç olarak, KTS tedavisinde PRP enjeksiyonunun etkinlik ve güvenliliğine dair, araştırmacıların bilgisi dahilinde ilk veriler elde edildi. PRP enjeksiyonunun KTS tedavisinde etkinliğini daha net ortaya koymak için daha geniş çaplı ve yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the use of platelet – rich plasma (PRP) injection in treatment of carpal tunnel syndrome (CTS), by obtaining first data about effectiveness and safety of PRP injection in treatment of CTS. With this purpose, 40 hands with mild – moderate, idiopathic CTS were recruited to the study. 20 hands were included in the control group and 20 hand in the PRP group. In control group, patients were recommended activity modification and used static wrist splint in neutral position at nights for 4 weeks. In PRP group, in addition to the same recommendations, single dose, perineural PRP injection into the carpal tunnel was applied at the beginning of the study. In both groups patients were not given any other treatment, and were allowed to use only paracetamol for analgesia. Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ) symtom and functional scores, Visual Analog Scale (VAS) scores, Tinel, Phalen and carpal compression test positivity, Semmes Weinstein monofilament test, static and dynamic two point discrimination test results, abduction strenght of first digit evaluated by manual muscle test, electrophysiological and ultrasonographic examination results were evaluated at the beginning and 4 weeks later, in both groups. All parameters were seemed to improve more significantly in PRP group, except for pain intensity measured by VAS, after 4 weeks. No side effects were observed due to PRP injection. In conclusion, to the best knowledge of the researchers, first data about effectiveness and safety of PRP injeciton in CTS were obtained. Wider and high-quality studies are needed to further demonstrate the effectiveness of PRP injection in treatment of CTS.