Otoimmün hepatit hastalarında serum ada (adenozin deaminaz) düzeyi ve karaciğer histolojisi ile ilişkisinin araştırılması
Relationship between serum ada (adenosine deaminase) level and liver histology in autoimmune hepatitis patients
  1. Tez No: 396404
  2. Yazar: MURAT TORĞUTALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN KAV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Otoimmün Hepatit (OİH) hastalarının serum ADA düzeyi ile karaciğer biyopsilerinin histopatolojik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Gastroenteroloji Bölümü'nde OİH tanısı alan hastaların, tanı anında alınan serumlarında ADA düzeyinin belirlenmesiyle yapıldı. Hasta verileri lokal veri tabanı (Nukleus) kullanılarak elde edildi. Çalışmaya alınan hastalara Uluslararası OİH Çalışma Grubu'nun 2008'de belirlemiş olduğu basitleştirilmiş kriterlere göre tanı konuldu. Çalışmaya 52 OİH hastası ve 28 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 80 kişi dahil edildi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı bir fark bulunmadı. Serum ADA düzeyi OİH hastalarında 25,4 ± 9,6 U/L, kontrol grubunda ise 12,8 ± 2,2 U/L saptandı; bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0,001). ADA eşik değeri 20 U/L kabul edildiğinde, OİH hastalarının % 64'ünde yüksek iken, kontrol grubunda ise hiç kimsede yükseklik saptanmadı (p< 0,001). OİH hastaları arayüz hepatit derecelerine göre değerlendirildiğinde yaş ve cinsiyet bakımından benzer özelliklere sahipti. Hafif arayüz hepatit olan hastalarda ortalama ADA düzeyi 15,2 ± 3,5 U/L; orta arayüz hepatit olan hastalarda ortalama ADA düzeyi 23,1 ± 10,0 U/L ve ağır arayüz hepatit olan hastalarda ortalama ADA düzeyi 30,9 ± 7,0 U/L olarak bulundu. Arayüz hepatit derecesi ve ADA düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif ve çok iyi derecede korelasyon saptandı (r = 0,71, p < 0,001). Ağır arayüz hepatit derecesinde, ADA sınır değeri 24,55 U/L olarak seçildiğinde; sensitivite % 88, spesifite % 85,2, ROC analizinde eğri altındaki alan 0,88 olarak bulundu. Sonuç olarak, OİH hastalarında serum ADA düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek izlenmektedir. Bu hasta grubunda yüksek ADA düzeyi, arayüz hepatit derecesi ile pozitif yönde bir korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the Auto Immune Hepatitis (AIH) patients' serum ADA level with histopathological features of liver biopsy. This study was made by determination of ADA levels in the serum samples which were taken at the time of diagnosis of AIH, at Hacettepe University Department of Gastroenterology. Patients' data was obtained from the local database (Nukleus). Patients were diagnosed according to Simplified International Autoimmune Hepatitis Group (IAIHG) criteria which is set by 2008. We studied serum ADA level in 52 consecutive patients with AIH and in 28 age and sex matched controls.