Adolesan idiyopatik skolyozda spinal stabilizasyon eğitimi ve vücut farkındalığı eğitiminin subjektif vertikal algılama ve gövde simetrisi üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of effectiveness of spinal stabilization exercises and body awareness therapy on subjective vertical perception and trunk symmetry in patients with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 396413
  2. Yazar: GÖZDE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adolesan idiyopatik skolyozda (AİS), korselemeye ek olarak spinal stabilizasyon ve beden farkındalık eğitimini içeren egzersizlerin, klasik egzersizlere göre, subjektif vertikalite algısı, gövde simetrisi, kozmetik deformitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 14,40 ± 2,01 yıl (stabilizasyon grubu), 14,2 ± 2 yıl (farkındalık grubu) ve 13,60 ± 1,65 (klasik grup) olan 30 AİS'li birey dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında adolesanların demografik bilgileri alındıktan sonra, Risser'e göre kemik maturasyon seviyeleri, King'e göre eğri tipleri, eğriyi içeren omurga bölgeleri kaydedilmiştir. 10 haftalık ortezleme ve egzersiz programını içeren tedavi öncesinde ve tedaviyi takiben, ön-arka röntgen yardımıyla eğrilerine ait Cobb açıları ve öne eğilme testinde skolyometre ile rotasyonları, lazer sistemi ile subjektif vizüel (SVV), postural (SPV) ve haptik (SHV) vertikal algıları, Walter Reed Visuel Assessment Scale (WRVAS) 'a göre kendi, aile ve fizyoterapist kozmetik deformite algıları, Posterior Trunk Asymmetry Index (POTSI) 'ya göre vücut asimetrileri ve SRS-22 anketine göre yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, toplam (torakal ve lumbar) Cobb açısı stabilizasyon ve farkındalık gruplarında tedavi ile azalırken (p0,05). Toplam rotasyon ise her üç grupta da azalmıştır (p0,05). WRVAS'a göre kozmetik deformite, stabilizasyon ve farkındalık gruplarında iyileşirken (p0,05). Ayrıca, tedavi öncesi değerlendirmede çocuk ve aile, kozmetik deformitenin gerçekte olduğundan daha düşük şiddette olduğunu düşünürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of spinal stabilization and body awareness exercises in addition to brace wearing versus classical exercises on subjective verticality perception, trunk symmetry, cosmetic deformity and health related quality of life in adolescent idiopathic scoliosis (AIS). This study included 30 AIS patients between the ages of 14.40 ± 201 years (stabilization group), 14.2 ± 2 years (Body awareness group) ve 13.60 ± 1.65 (classical group). Following recording demographic data, bone maturation level according to Risser, curve types according to King, spinal region, which includes curve, were recorded. Cobb angles by antero-posterior X-ray, rotation degrees with scoliometer in Adam's forward bend test, subjective visual (SVV), postural (SPV) and haptic (SHV) verticality perception with laser stick system, cosmetic deformity perception for patient, family and physiotherapist according with Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS), trunk asymmetries with Posterior Trunk Asymmetry Index (POTSI) and health related quality of life with SRS-22 were assessed at baseline and after 10th week of treatment. According to the obtained data, total (thoracic and lumbar) Cobb angle decreased in stabilization and awareness groups (p0,05). Total rotation decreased in all three groups (p0,05). Cosmetic deformity perception improved in stabilization and awareness group whereas did not change in classical group (p>0,05). Further, in patient and parent opinion, the deformity intensity was lower than real at baseline (p0,05). There was no difference with treatments in terms of quality of life scores in all three groups (p>0,05).