Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde servikal egzersizlerin baş boyun pozisyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cervical exercises on head and neck position in individuals with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 957578
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Burçin SERİNTÜRK TURGUT, Adölesan İdiyopatik Skolyozlu Bireylerde Servikal Egzersizlerin Baş Boyun Pozisyonuna Etkisinin İncelenmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Lisansüstü EğitimEnstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2025. Bu çalışma adölesan idiyopatik skolyozlu (AİS) bireylerde servikal egzersizlerin baş boyun pozisyonuna olan etkisini araştırmak, skolyoza spesifik egzersizlere (PSSE) ek olarak uygulanacak servikal egzersizlerin global omurga dengesi, servikal sagital denge, servikal koronal denge, ağrı, vücut imajı ve yaşam kalitesi üzerinde etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya toplam 45 AİS'lı birey katıldı. AİS'li bireyler randomizasyon ile yalnızca PSSE'nin çalışılacağı kontrol grubu (n=21) ve bu egzersizlere ek olarak servikal egzersizlerin de çalışılacağı çalışma grubu (n=24) olarak 2'e ayrıldı. Bireylere ait demografik bilgiler, antero-posteriyor radyografi yardımıyla Cobb açıları, öne eğilme testinde gövde rotasyon dereceleri, servikal tekrar yerleştirme testi ile servikal bölgenin propriyoseptif değerlendirmesi yapılarak tüm yönlerde eklem pozisyon hissi hatası ölçümleri kaydedildi. Derin servikal fleksörlerin enduransı kaydedildi. Katılımcıların lateralden çekilmiş fotoğrafları ile kraniovertebral açı ölçümü yapıldı. McGill Ağrı Ölçeği-Kısa Formu ile ağrı, Boyun Ağrı ve Disabilite Skoru (BADS) ile boyun ağrı skoru, Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) Anketi ile yaşam kalitesi değerlendirildi. 10 haftalık tedavi süresi boyunca kontrol grubu ile PSSE çalışılırken, çalışma grubu ile PSSE ile birlikte servikal kuvvetlendirme, servikal stabilizasyon ve propriyoseptif egzersizler progresif olarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Burçin SERİNTÜRK TURGUT, Investigation of the Effect of Cervical Exercises on Head and Neck Position in Individuals with Adolescent Idiopathic Scoliosis, Hasan Kalyoncu University, Institute of Graduate Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis, Gaziantep 2025. This study aimed to investigate the effects of cervical exercises on head and neck position in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS) and to examine the effects of cervical exercises to be applied in addition to scoliosis-specific exercises (PSSE) on global spinal balance, cervical sagittal balance, cervical coronal balance, pain, body image and quality of life. A total of 45 individuals with AIS participated in the study. Individuals with AIS were randomly divided into two groups: the control group (n=21) in which only PSSE would be applied and the study group (n=24) in which cervical exercises would be applied in addition to these exercises. Demographic information of the individuals, Cobb angles using antero-posterior radiography, trunk rotation degrees in the forward bending test, proprioceptive evaluation of the cervical region with the cervical repositioning test and joint position sense error measurements in all directions were recorded. Endurance of the deep cervical flexors was recorded. Craniovertebral angle measurements were made with photographs taken from the lateral view of the participants. Pain was assessed with the McGill Pain Scale-Short Form, neck pain score with the Neck Pain and Disability Score (BADS), and quality of life was assessed with the Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) Questionnaire. During the 10-week treatment period, the control group practiced PSSE, while the study group progressively studied cervical strengthening, cervical stabilization, and proprioceptive exercises along with PSSE.