Adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde sanal gerçeklik destekli core stabilizasyon egzersizleri ve temel beden farkındalık terapisi etkinliklerinin araştırılması
Investigating the effectiveness of virtual reality supported core stabilization exercises and basic body awareness therapy in individuals with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 956834
  2. Yazar: ERTUĞRUL DENİZ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Skolyoz vertebral kolonda 10° ve üzerindeki lateral eğrilikler olarak tanımlanır. Fonksiyonel ve yapısal olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır. Adölesan idiopatik skolyoz, 10 yaş ve üzeri bireylerde altta yatan herhangi bir neden olmaksızın, frontal planda anormal eğrilik oluşumu ve buna ek olarak vertebraların rotasyonu ile karakterize bir deformite olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, adölesan idiopatik skolyoz tanısı almış bireylerde, core stabilizasyon egzersizlerinin, sanal gerçeklik destekli core stabilizasyon egzersizlerinin ve temel beden farkındalığı egzersizlerinin, omurga eğrilik açısı, gövde rotasyon derecesi, spinal ağrı, omurga esnekliği, gövde kas kuvveti, gövde kas enduransı, kozmetik deformite algısı, yaşam kalitesi ve denge parametrelerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmada, nicel araştırma modellerinden biri olan deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmaya kontrol grubu (ev egzersizi grubu) (n=10), core stabilizasyon + ev egzersizleri grubu (n=10), sanal gerçeklik + ev egzersizi grubu (n=10) ve beden farkındalığı tedavisi + ev egzersizi grubu (n=10) olmak üzere 40 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara 10 hafta boyunca randomize edildikleri gruba ait egzersizler uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel analizler uygulanarak SPSS 27.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, tüm gruplarda tedavi öncesi ve sonrasında Cobb açıcı ve gövde rotasyon açısında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Core stabilizasyon + ev egzersizi ve beden farkındalığı + ev egzersizi gruplarında Cobb açısı ve gövde rotasyon açısındaki değişimin ev egzersizi grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Tüm gruplarda tedavi sonrasında öne eğilme farkları, ağrı şiddeti, Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS) skorlarında anlamlı değişiklik olduğu görülmüştür. Öne eğilme farkları ve WRVAS skorunda en fazla değişim core stabilizasyon + ev egzersizi grubunda görülmüştür. Ağrı şiddetinde en fazla düşüş ise beden farkındalığı tedavisi + ev egzersizi grubunda görülmüştür. SRS-22 ölçeği toplam skoru core stabilizasyon + ev egzersizi, sanal gerçeklik + ev egzersizi ve beden farkındalığı tedavisi + ev egzersizi gruplarında artış göstermiştir. Sağ ve sol denge parametrelerinde sadece beden farkındalığı + ev egzersizi grubunda anlamlı bir artış gözlenmiştir. Gövde endurans ve gövde kuvvet push-up parametresi tüm gruplarda; gövde kuvvet sit-up parametresi ise ev egzersizi grubu hariç tüm gruplarda artış göstermiştir. Sonuç olarak, AİS tanılı bireylerde omurga eğriliği ve gövde rotasyonu, omurga esnekliği, kozmetik deformite algısı, gövde kas kuvveti ve enduransı parametrelerinde core stabilizasyon egzersizleri etkili olurken; ağrı ve denge parametrelerinde temel beden farkındalığı terapisi diğer tedavi yöntemlerine göre daha etkili olmuştur. Yaşam kalitesi parametresinde ise, core stabilizasyon egzersizleri ve temel beden farkındalığı terapisi benzer şekilde iyileşme sağlamaktadır. Anahtar Kavramlar: Adölesan İdiyopatik Skolyoz, Core Stabilizasyon Egzersizleri, Sanal Gerçeklik Egzersizleri, Temel Beden Farkındalığı Terapisi
Özet (Çeviri)
Scoliosis is defined as a lateral curvature of the spine measuring 10° or more and is classified into functional and structural types. Adolescent idiopathic scoliosis is a spinal deformity involving abnormal curvature and vertebral rotation in individuals aged 10 years and older without a known cause. This study aimed to assess the effects of core stabilization exercises, virtual reality-supported core stabilization, and body awareness exercises on spinal curvature angle, trunk rotation, spinal pain, spinal flexibility, trunk muscle strength and endurance, perception of cosmetic deformity, quality of life, and balance parameters in individuals with adolescent idiopathic scoliosis. An experimental research model was applied in the study, with 40 participants divided into four groups: control group (home exercise) (n=10), core stabilization + home exercise (n=10), virtual reality + home exercise (n=10), and body awareness therapy + home exercise (n=10). Each group followed its assigned regimen for 10 weeks. Data were analyzed using SPSS 27.0 with suitable statistical methods. Results indicated significant pre- and post-treatment changes in Cobb angle and trunk rotation in all groups. Notably, the core stabilization + home exercise and body awareness + home exercise groups showed greater changes in Cobb angle and trunk rotation than the home exercise group alone. All groups demonstrated improvements in forward bending difference, pain intensity, and WRVAS scores, with the greatest improvement in forward bending difference and WRVAS score occurring in the core stabilization + home exercise group. Pain intensity showed the largest reduction in the body awareness therapy + home exercise group. The SRS-22 scale total score improved in the core stabilization + home exercise, virtual reality + home exercise, and body awareness therapy + home exercise groups. Only the body awareness + home exercise group showed significant increases in right and left balance parameters. Trunk endurance and push-up parameters for trunk strength improved across all groups, while sit-up strength increased in all groups except the home exercise group. In conclusion, in individuals diagnosed with AIS, core stabilization exercises are effective in improving spinal curvature, trunk rotation, spinal flexibility, perception of cosmetic deformity, trunk muscle strength, and endurance parameters. However, basic body awareness therapy has been found to be more effective than other treatment methods in addressing pain and balance parameters. Regarding quality of life, both core stabilization exercises and basic body awareness therapy result in similar improvements. Key Terms: Adolescent Idiopathic Scoliosis, Core Stabilization Exercises, Virtual Reality Exercises, Basic Body Awareness Therapy