Hemiparetik serebral palsi'li çocuklarda alt ekstremite fonksiyonel kuvvetlendirme eğitiminin kas kuvvetine ve performansına etkisi
Effects of lower extremity functional strength training on muscle strength and power in children with hemiparetic cerebral palsy.
  1. Tez No: 396414
  2. Yazar: ÖZGÜN KAYA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, spastik hemiparetik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda alt ekstremitelere yönelik izometrik, konsentrik ve eksentrik eğitimin bir arada kullanıldığı 12 haftalık ilerleyici fonksiyonel kuvvetlendirme eğitiminin kas kuvveti ve performans ile ilişkili fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisini randomize kontrollü bir çalışma ile kanıta dayalı olarak araştırmaktır. Otuz üç hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Tedavi grubu (n=15, yaş: 11.8±2.95, VKİ: 19.27±3.73) sanal gerçeklik temelli fonksiyonel squat ve pliometrik egzersizler ile kombine edilmiş 12 haftalık ilerleyici fonksiyonel kuvvetlendirme eğitimine dahil edildi. Kontrol grubu (n=15, yaş: 11.26±3.28, VKİ: 18.70±3.57) rutin konvansiyonel fizyoterapi programlarına devam etti. Kuvvetlendirme eğitimi“National Strength and Conditioning Association (NSCA)”kriterlerine göre 12 hafta boyunca hafta 3 gün 90 dakika sürdü. Hastaların kaba motor fonksiyonları, kaba motor fonksiyon ölçütü (Gross Motor Function Measurement-GMFM) D ve E bölümleri, 10-metre yürüme ve 1-dakika yürüme testleri ile değerlendirildi. Dinamik denge, Time up & go (TUG) ve fonksiyonel uzanma testi ile değerlendirildi. Fonksiyonel kas kuvveti ve kas performansı, muscle power sprint test, 10x5 metre sprint test, lateral step up, sit to stand ve attained stand half knee testleri ile değerlendirildi. Etkilenmiş ve etkilenmemiş alt ekstremitelerde kas kuvveti leg press'de 1 maksimum tekrar (MT), el dinamometresi ve yüzeyel elektromyografi (yEMG) ölçümleri ile değerlendirildi. Verilerin analizinde, Mann-Whitney U ve Wilcoxon Signed-Rank non-parametrik testleri kullanıldı. Tedavi öncesinde her iki grubun ölçümleri arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). On iki haftalık eğitim sonrasında kontrol grubundaki tüm ölçüm parametrelerinde tedavi öncesine göre anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05). Tedavi grubunda ise GMFM-E skorunda %2.31, 1-dakika yürüme testinde 7.76 cm, kas tonusu R1 ve R2 ölçümlerinde 6-110, fonksiyonel uzanma testinde 7.16 cm, muscle power sprint teste 15.28 watt, fonksiyonel kas testinde 2.6-4.71 birim, 1 MT'da 43.66-51.33 kg, kas kuvvetinde 4.55-11.17 N/kg, yEMG (RMS) değerlerinde 0.03-1.14 birim artış ve TUG'da 1.02 sn azalma olduğu bulundu (p0.05). Sonuç olarak, ilerleyici fonksiyonel kuvvetlendirme eğitim protokolünün rutin fizyoterapi programı ile karşılaştırıldığında spastik hemiparetik SP'li çocuklarda kaba motor kapasiteyi, performans ile ilişkili fiziksel uygunluğu ve kas kuvvetini arttırdığı, dinamik dengeyi geliştirdiği ve kas tonusunu azalttığı bulundu. Bu nedenle, hemiparetik SP'li çocukların tedavisine ilerleyici fonksiyonel kuvvetlendirme eğitim protokolünün dahil edilmesinin yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effects of 12- weeks lower extremity progressive functional strength training with keeping isometric, concentric and eccentric training together on muscle strength and performance related physical fitness in children with hemiparetic Cerebral Palsy (CP) with evidence-based randomize controlled trial. Thirty-three patients were randomized two groups. Treatment group (n=15, age: 11.8±2.95, BMI: 19.27±3.73) was included 12-weeks progressive functional strength training combined with virtual reality based functional squat and plyometric exercises. Control group (n=15, age: 11.26±3.28, BMI: 18.70±3.57) continued routine conventional physiotherapy programme. According to“National Strength and Conditioning Association (NSCA)”criteria, strength training was completed 90 minutes a session and three times weekly for 12 weeks. Gross motor function was assessed with Gross Motor Function Measurement (GMFM) D and E, 10-meter walking and 1-minute walking test. Dynamic balance was assessed with Time up & go (TUG) and functional reaching test. Functional muscle strength and muscle performance were assessed with muscle power sprint test, 10x5 meter sprint test, lateral step up, sit to stand and attained stand half knee tests. Muscle strength of affected and unaffected lower extremities was evaluated with 1 maximum repetition (MT) in leg-press, hand-held dynamometer and surface electromyography (sEMG). Mann-Whitney U and Wilcoxon non-parametric tests were used data analysis. In baseline, there were no significant differences between groups (p>0.05). After 12 weeks, in control group, there were no statistically significant differences in all parameters (p>0.05). However, in treatment group, GMFM score increased 2.31%, 1-minute walk test was 7.76 cm, R1 and R2 values of muscle tone were 6-110, functional reaching test was 7.16cm, muscle power sprint test was 15.28 watt, functional muscle strength tests 2.6-4.71 units, 1 MT was 43.66-51.33 kg, muscle strength was 4.55-11.17 N/kg, yEMG (RMS) values were 0.03-1.14 units and TUG was decreased 1.02s (p0.05). As a conclusion, progressive functional strength training compared with routine physiotherapy increased gross motor function, performance related physical fitness and improved dynamic balance and decreased muscle tone in children with spastic hemiparetic CP. It was therefore useful to include progressive functional strength training protocol in treatment of children with hemiparetic CP.