Obez kadınlarda uyarılmış tükürük akış hızı ve DMF indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of the stimulated salivary flow rate and DNF index in obese women
- Tez No: 396416
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZDEN KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Obezite gelişmiş ve bazı gelişmekte olan dünya ülkelerinde artarak daha yaygın hale gelmekte ve yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan sağlık problemlerine neden olmaktadır. Aynı zamanda ağız sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri mevcuttur. Obezite ve diş çürükleri, halk sağlığı üzerinde artarak görülen yaygın sorunlar haline gelmiştir. Bu çalışmada, obez kadınlarda uyarılmış tükürük akış hızı ve diş çürüğü, çürüğe bağlı kayıp ve dolgulu dişlerin saptanmasıyla elde edilen DMF indeksi değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 20-40 yaş aralığında 140 kadın (70 obez ve 70 normal kilolu) dahil edilmiştir. Her iki grupta da diş çürükleri, çürüğe bağlı kayıp ve dolgulu dişler DSÖ (1997) kriterleri kullanılarak sadece klinik ve klinik muayene ile birlikte bite-wing radyograf alınarak değerlendirilmiştir. Ağız sağlığı profili DMF indeksi kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, obez grubun uyarılmış tükürük akış hızı değeri (1,0±0,38 vs.
Özet (Çeviri)
Obesity is increasingly common in the developed world, and parts of the developing world and has systemic health risks that can reduce life-expectancy considerable. It also has negative effects on the oral health. Obesity and dental caries have become increasingly prevalent challenges to public health. The aim of this study was to evaluate the relationship between stimulated salivary flow rate and DMF index values obtained by calculating the number of decayed, missing and filled teeth due to caries in obese women. A total of 140 women (70 obese and 70 normal-weighted) aged 20-40 years were included in this study. In both groups, decayed teeth, missing teeth and filled teeth due to caries were evaluated clinically with and without bitewing radiography, based on WHO (1997) criteria. Oral health status was determined by using the DMF index. In the present study we found that obese women had a lower stimulated salivary flow rate (1.0 vs.