İzlem süresi içerisinde belirteçlerin performanslarını değerlendirmede zamana bağlı roc eğrisinin kullanımı
The use of time dependent roc curve for evaluation of the performance of markers during follow-up time
  1. Tez No: 396415
  2. Yazar: EDA KARAİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGUN KARAAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hastalıkların tanı ve tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan biyolojik belirteçlerin performansını değerlendirmede, ROC eğrisi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Bir belirtecin, [0,t] zaman aralığında, olgu gerçekleşen ve gerçekleşmeyen bireyleri ayırmadaki performansı ise zamana bağlı ROC eğrisi yöntemi değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amaçlarından ilki, gerçek bir veri seti üzerinde, zamana bağlı ROC eğrisi yöntemi ile olguyu kestirmede kullanılan birden fazla belirteci oransal hazard Cox regresyon yöntemi ile birleştirip elde edilen bileşik belirteç ile tek tek belirteçlerin performanslarını izlem süresince karşılaştırmaktır. İkinci amaç, bileşik belirtecin en iyi kesim noktalarının, zaman içerisindeki değişiminin incelenmesidir. Son olarak, belirteçlerin performanslarını etkileyebilecek bireysel özelliklerin (cinsiyet, aldığı tedavi gibi) belirlenip, gerekirse zamana bağlı ROC eğrisinin bu tür ortak değişkenlere göre düzeltilmesidir. Uygulamada, Troponin T, Miyoglobin, BNP ve CK-MB belirteçlerinin kardiyolojik bir nedenden kaynaklı ölümü kestirmedeki performansları değerlendirilmiştir. İzlem süresi olarak, 410 bireyin hastaneye başvurduktan sonraki 240 saat alınmıştır. Oransal hazard Cox regresyon yöntemi ile Miyoglobin ve BNP belirteçleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu belirteçler yine aynı yöntemle birleştirilerek bileşik belirteç oluşturulmuştur. Bileşik belirtecin, yaklaşık olarak izlemin ilk 180. saatine kadar, tek tek belirteçlerden daha yüksek performans gösterdiği görülmüştür. İzlem süresince bileşik belirtecin olgu gerçekleşen ve gerçekleşmeyen bireyleri ayırmasında kullanılacak en iyi kesim noktalarının değişkenlik gösterdiği ve bireylerin izlem içerisindeki risk durumlarının bu kesim noktalarına göre belirlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan belirteçlerin performanslarını etkileyebilecek bireysel özellikler bulunamamıştır. Sonuç olarak, literatürde genellikle uzun dönem izlem sonucunda ortaya çıkan hastalıklar üzerinde uygulanan zamana bağlı ROC eğrilerinin bu çalışmada kısa dönemde ortaya çıkabilecek olgular üzerinde uygulanabileceği gösterilmiştir. Bu yöntem, riskli hastaların erken belirlenmesinde ve riski ortadan kalkan hastaları taburcu etme zamanına karar verilmesinde kılavuz rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The ROC (Receiver Operating Characteristic) method commonly used to evaluate the performance of biological markers which often used to help diagnosis and treatment. The performance of the marker should be evaluated with time dependent ROC curve analysis that predicts the subjects with and without the event during the time interval [0, t]. The first aim of this study is to combine several biomarkers from real data set, which are used to predict the event using time dependent ROC curves, through Cox proportional hazard regression method and compare the performance of the combined biomarker to individual biomarkers within follow-up time. Another aim is to investigate optimal cut-off points of composite markers for changes over time. Lastly, identifying covariates, if exists, that may influence the performance of markers and make adjustments for time dependent ROC curve where necessary is another objective. In application, the performances of Troponin T, Myoglobin, BNP and CK-MB biomarkers for estimating death by any cardiological reason were evaluated. The follow-up time of 410 patients was taken as 240 hours after admission to the hospital. Myoglobin and BNP markers were found to be statistically significant with Cox proportional hazard regression. A composite marker was formed by combining these biomarkers by the same method. It was shown that, composite marker showed a higher performance than individual biomarkers within approximately first 180 hours of follow-up time. Our results indicated that, optimal cut-off points of composite marker which were used to discriminate between the subjects with and without the event changed during follow up time therefore the risk status in the follow-up time of individuals should be determined according to these cut-off points. On the other hand, there were no individual characteristics that might affect the performance of the biomarkers. As a result, it is shown that ROC curves, which are usually performed for diseases observed from long-term follow-up studies in literature, can also be used for diseases which might be observed in short term follow-up studies. This method may play a role in the early diagnosis of high-risk patients and the making a decision for the time of discharge from hospital for patients with less risk patients.