Pelvik taban güçlendirme programının obez kadınların üriner inkontinans, konstipasyon ve cinsel işlevlerine etkisi
Pelvic floor strengthening program women's urinary incontinence, constipation and effect on sexual functions
- Tez No: 719861
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma obez kadınlara uygulanan pelvik taban güçlendirme programının üriner inkontinans, konstipasyon ve cinsel işlevlerine etkisini belirlemek amacıyla ön-son test randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji, Endokrin ve Kadın Doğum Polikliniklerinde 01.02.2021 - 30.09.2021 tarihleri arasında başvuran; 74 üriner inkontinanslı (deney grubu 37, kontrol grubu 37), 74 konstipasyonlu (deney grubu 37, kontrol grubu 37), 74 cinsel işlev bozukluğu (deney grubu 37, kontrol grubu 37) olan 222 obez kadın (111 deney, 111 kontrol) oluşturdu. Veriler,“Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Uluslararası İdrar Kaçırma ile İlgili Konsültasyon Kısa Formu”,“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”ve“Kadın Cinsel İşlev Ölçeği”ile toplandı. Deney grubundaki obez kadınlara Pelvik taban güçlendirme programı uygulandı. Verilerin analizi SPSS programında yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı. Uygulanan girişimler sonunda; deney grubundaki kadınların kontrol grubuna göre, idrar kaçırma sıklığı, miktarı ve idrar kaçırmanın günlük yaşama etkisi anlamlı şekilde azaldı. Benzer şekilde, konstipasyon problemi olanlarda; dışkı tıkanıklığı, kalın bağırsak tembelliği ve ağrı düzeyi anlamlı olarak azaldı. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan kadınların; istek, uyarılma, kayganlık, orgazm düzeyleri artarken cinsel ilişki sırasındaki ağrı düzeyleri azaldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pre-post test randomized controlled experimental study to determine the effect of pelvic floor strengthening program applied to obese women on urinary incontinence, constipation and sexual functions. The sample of the study, who applied to Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Urology, Endocrine and Gynecology Polyclinics between 01.02.2021 - 30.09.2021; It consisted of 222 obese women (111 experimental, 111 control group) with 74 urinary incontinence (experimental group 37, control group 37), 74 constipation (experimental group 37, control group 37), 74 sexual dysfunction (experimental group 37, control group 37) . Data were collected with the“Descriptive Characteristics Form”,“International Short Form for Consultation on Urinary Incontinence”,“Constipation Severity Scale”and“Female Sexual Function Scale”. Pelvic floor strengthening program was applied to obese women in the experimental group. Data analysis was done in SPSS program. No intervention was made in the control group. At the end of the implemented initiatives; The frequency and amount of urinary incontinence and the effect of urinary incontinence on daily life were significantly reduced compared to the control group of the women in the experimental group. Similarly, in those with constipation problems; stool obstruction, large intestine laziness and pain level were significantly reduced. Women with sexual dysfunction; While the levels of desire, arousal, lubrication and orgasm increased, the pain levels during sexual intercourse decreased.