İstanbul ve çevresi sismik risk analizi ve hedef spektrumuna uygun yapay deprem ivme kaydı üretilmesi
Seismic risk analysis for İstanbul and generation of synthetic earthquake time histories compatible with the design spectrum
  1. Tez No: 39643
  2. Yazar: BEYZA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Deprem tehlikesi altında bulunan ülkemizde önemli yapıların inşa edilmeye başlanması ile bunların inşa edilecekleri yerlerde deprem tehlikesinin niceliksel büyüklüklerinin öngörülen ekonomik ömre göre olasılık yön temleri ile rasyonel olarak belirlenmesi ve yapının dinamik deprem hesabı için gerekli spektrumlar veya deprem ivme kaydının üretilmesi bu çalışmanın esas amacıdır. Bunun için yerleşik nüfusu, ekonomik ve sosyal potansiyeli ile ülkede çok önemli yer tutan İstanbul kentimiz bir durum çalışması olarak ele alınmıştır. Bu anlamda çalışmanın ilk aşamasında, İstanbul'u etkileyen deprem kaynaklarının yerleri, büyüklükleri, tipleri, İstanbul'a olan uzaklıkları ve manyitüdleri geçmiş deprem verilerinden toplanmış, daha sonra genelde Türkiye ve özelde İstanbul için uygun azalım ilişkisi belirlenmiş tir. Bölgenin jeolojik yapısından kaynaklanan zemin yapı sına uygun manyitüd-sıklık ilişkisinin belirlenmesinin ardından depremlerin oluşumu için Poisson modeli benimsenerek ve zemin hareketi parametresi olarak en büyük zemin ivmesi değeri alınarak, İstanbul için sismik risk analizi yapılmıştır. Sismik risk analizi sonuçları bölüm 2'de çeşitli tablolarda özetlenmiş ve sonunda İstanbul için %5 ve %15 aşılma olasılıklarına karşılık, kayalık ve sağlam olmak üzere iki ayrı zemin türü için ivme spektrum eğrileri oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında, oluşturulmuş olan spektrum eğrileri, hedef spektrumlar ı olarak belirlenmiş ve Dursunbey 1979 D-B depremi ivme kayıtlarından yola çıkılarak İstanbul için yapay deprem ivme kaydı, 0.02 saniyelik zaman aralıklarıyla zaman alanında oluşturulması için bir yöntem ve buna yönelik bir program geliştirilmiştir. Çalışmada varılan sonuçlar ise 5. bölümde bir dizi öneriyle birlikte yer almaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEISMIC RISK ANALYSIS FOR ISTANBUL AND GENERATION OF SYNTHETIC EARTHQUAKE TIME HISTORIES COMPATIBLE WITH THE DESIGN SPECTRUM Earthquake risk, is the most essential criterion for the design of structures, especially for nuclear po wer plants, suspension bridges, industrial pipes and tall buildings. That's why designing a structure means to determine the earthquake response of the structure, which requires strong motion earthquake records to be used as earthquake inputs. Recent development in seismology gives an idea on a destructive earthquake and its magnitude which may occur in the near future. The calculation meth ods for the above purpose depends on probability theorems and some statistical distributions which the expert should select according to the conditions. Such a study requires a set of data such as the se i smo- tectonic properties of the province, the ground conditions, recent earthquake events, intensities, mag nitudes, epicenter and hypocenter distances, the type of earthquake sources, and finally a suitable attenuation relationship, defining the correlations between an event and the ground motion characteristics. Then using pro bability theorems, makes us come to the probability of exceeding of the ground motion parameter across a specific value at a predicted time interval and that is called“seismic risk analysis”. In the first part of this study, a seismic risk analysis for the structures, which will be projected in Istanbul, is made. The peak ground acceleration value is used as the ground motion parameter, and the probabi lity of exceeding is calculated. For this, a 200x380 km2 zone, which is bordered across 25.90~31.05mo), and a num ber of n is; Pr(N=n|v,t) = e- v. t. (vt)n/n! where. v : The average value of the number of earthquakes in unit time at the site (generally one year), N : The total number of earthquakes at a specific time interval, t. The probability of the maximum ground acceleration to be greater than a specific value, is obtained from; s Pr(Y>y|Di) = 2 Pr(Y>y IDi ) -Pr(Di ) i=l Xliwhere, Y y Di Random variable of the maximum ground acceleration, Specific value of ground acceleration, Occurance of an earthquake having a magnitude greater than mo in source i, number of seismic sources. Using a computer program, the probabilities of ground acceleration versus annual seismic risks are computed and the results are listed below. The next step is to form the response spectrum which can be used for dynamic analysis of structures. Kat ay ama, Iwasaki and Saeki offer some tables which con tain the factors of magnitude, epicenter distance, soil type and amplification. So that predicted absolute acc eleration response spectral amplitudes for given natural periods and damping factors are calculated from these tables and acceleration response spectra versus period curves are obtained for 5 and 15% annual exceeding prob abilities and for two types of soil such as tertiary or older rock (Type I) and dilivium with H>10 m. or alluvium with H selection is made, then Cijki matrix becomes symmetric and computed by; xivti Ci jki -l hik(ti-t)-hji(tj-t).dt ; tiltj The elements of Cijki matrix is caluculated for elements having the same spectral damping and different spectral frequencies, and for having the same spectral frequencies and different spectral damping from the equation given above. The solutions are listed in chapter three. As Cijki matrix is computed, then to calculate bj ı and therefore Sa(t). So earthquake time history can be calculated ai (t) = a0(t) + 5ao(t) it is possible the synthetic from; where, ax(t) ao(t) The adjusted time history for each iteration, The time history of previous iteration. 1979 Dursunbey earthquake's acceleration record of East-West component is used to apply this method for Istanbul. But when the response spectrum of the earth quake is computed, than ti 1 at ions gration general BENDEP. it's seen that 1 1 is not always less which makes an important difference on the calcu- of the elements of matrix Cijki. So the inte- is also computed for tt>ti situation, and for iteration a computer program is made, called The iteration of the simulation depends very much on fiRik. In this study, the spectral acceleration differ ences between Istanbul and Dursunbey earthquakes are so big that, we formed an envelope function to limit the var iations of amplitudes in the simulated earthquake accele ration data. Also in each iteration step, we normalized the data with the maximum acceleration value and finally got the data whose response spectrum is the most suit- we able cord one with is given our target in chapter spectrum four. The acceleration re- XV