Kemoterapi alan kanserli çocuklarda oral mukozit gelişimi ve beslenme durumu ilişkisi
Development of oral mucositis and its association with nutritional status in pediatric oncology patients taking chemotherapy
  1. Tez No: 396463
  2. Yazar: ŞENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, hastanede yatarak kemoterapi tedavisi alan çocuklarda, tedavinin oral mukozit oluşumuna etkisi ve beslenme durumu ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Pediatrik Onkoloji Servisi'ne kemoterapi almak için yatan, 2-18 yaş arası 60 çocuk hasta alınmıştır. Hastalar kemoterapi almak için yattıkları ilk gün ve ilaç aldıkları son gün izlenmiş, bu hastalardan 13'ü mukozit nedenli yattıklarında, yeniden izleme alınmıştır. Hastaların kemoterapinin ilk, son ve mukozit günü için antropometrik ölçümleri alınmış, biyokimyasal ve hematolojik bulguları değerlendirilmiştir. Ayrıca 24 saatlik besin tüketimi alınarak, kemoterapi öncesi, son günü ve mukozit başlangıcı ile karşılaştırılmıştır. İştah durumu 5'li likert sistemi ile değerlendirilmiş, gastrointestinal sistem sıkıntısı varlığı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the effect of chemotherapy on development of mucositis and its association with nutritional status in hospitalized children treated with chemotherapy. Sixty patients, who admitted to Hacettepe University Oncology Hospital Pediatric Oncology Department to take chemotherapy, aged 2-18, were included in this study. Patients were evaluated first day of admission and the last day of treatment, and among the patients 13 of them were re-evaluated when they re-admitted for mucositis. For each patient, anthropometric measurements were obtained and biochemical and hematological variables were evaluated for the first day, the last day and the day mucositis began. A daily (24 hours) food record was also completed for these three days. Appetite status was investigated via 5 point Likert scale and gastrointestinal symptoms were examined.