Tip 2 diyabetli hastalarda tuz tüketimi ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
An assesment on salt intake and dietary habits in patients with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 396462
- Danışmanlar: DOÇ. EMİNE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyabetik hastaların tuz tüketim miktarı ile diyabetin metabolik kontrolünü ve bireylerin beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek bu bireyler için uygun beslenme önerilerinin uygulanmasının önemini vurgulamaktır. Bu araştırma, Kazan Hamdi Eriş Devlet Hastanesi'nde izlenen ve daha önceden Tip 2 diyabet tanısı konmuş, 19-64 yaş arasında olan, oral antidiyabetik ilaç ve/veya insülin kullanan 70 kadın, 33 erkek olmak üzere toplam 103 birey üzerinde yürütülmüştür. Hastaların besin tüketim sıklığı anketi, besin tüketim kayıtları, bazı antropometrik ölçümleri (ağırlık, boy ölçümü, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı) ile bazı laboratuvar (açlık kan şekeri, HbA1c, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, VLDL kolesterol, trigliserit, ALT, AST, spot ve 24 saatlik idrarda sodyum, potasyum, kalsiyum, kreatinin) değerleri ve kan basıncı ölçümleri alınmıştır. Günlük tuz tüketimini saptamak için 24 saatlik idrarda sodyum değeri ölçülmüştür. Çalışmaya katılan hastalar, tuz tüketim düzeylerine göre ≤2300 mgNa/gün >2300 mgNa/gün olmak üzere 2 gruba ayrılmış ve bu gruplar karşılaştırılmıştır. .Çalışmaya katılan hastaların %53.3'ünün 4'ünün (n=55) tuz tüketimi ≤2300 mgNa/gün ve %46.7'sının 6'sının (n=48) tuz tüketimi >2300 mgNa/gün'dür. Katılımcıların tuz tüketimi ≤2300 mgNa/gün olanların diyabetli olma süresi ortalamaları 5.87±4.9 5.9 yıl, tuz tüketimi >2300 mgNa/gün olan hastaların 8.,08±4.,9 8.1 yıl olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was to aim emphasise the importance of implementing proper eating suggestions in patients with diabetes by examining their eating habits and the metabolic control of diabetes through salt intake. This research was conducted on a total of 103 people, 70 female and 33 male, aged between 19 and 64 who are patients of Kazan Hamdi Eriş State Hospital and have been using oral antidiabetic medication and/or insulin. A questionnaire was applied to collect data on patients' food consumption frequency and food consumption records and some anthropometric measurements (weight, height, waist circumference, hip circumference and hip/waist ratio) and lab tests (pre-prandial blood glucose, HbA1c, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, VLDL cholesterol, triglyceride, ALT, AST, spot and 24h urine sodium, potasium, calcium, creatinine) were taken. To identify daily salt intake 24h urine sodium excretion was measured. Patients' daily salt intake in average was 2330.7±1047.7 mg Na/day, namely 5826.9±2619.4 mg NaCl. Patients who partook in this study was divided into two groups based on their salt intake: ≤2300 mgNa/day and >2300 mgNa/day. 53.4%of the participants (n=55) has a salt intake of ≤2300 mgNa/day while 46.6 %(n=48) has >2300 mgNa/day. During the course of this study it was also observed that patients whose salt intake is ≤2300 mgNa/day had diabetes, in average, for 5.87±4.9 years while those who consume salt >2300 mgNa/day had diabetes for 8.08±4.9 years.