Endüstride kaynak robotları (proseslerin incelenmesi ve geliştirilmesi)
Welding robots at industry (process inspection and development)
  1. Tez No: 396488
  2. Yazar: KÜRŞAD SEZAİ TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Türkiye'de kaynaklı imalat ilk olarak 1920 yılında Gölcük ve İstinye tersanelerinde yapılmıştır. 1934 yılında Eskişehir'de bulunan Eskişehir Cer Atölyesi'nde (şu an ki ismiyle TÜLOMSAŞ) ilk kaynak atölyesi kurulmuş, 1937 yılında eğitim vermeye başlamıştır. 1937 yılı itibariyle kaynak sektöründe kullanılan sarf malzemeler ve donanım sürekli gelişmiş daha önce yurtdışında üretilen sarf malzeme ve ekipmanlar zamanla Türkiye'de üretilmeye başlamıştır. Türkiye'de bugün 405 € olan asgari ücret ile on Avrupa ülkesinden (Bulgaristan 159€, Romanya 313€, Letonya 285€, Litvanya 290€, Çek Cumhuriyeti 308€, Estonya 320€, Macaristan 332€, Slovakya 338€, Polonya 369€ ve Hırvatistan 401€) daha fazla işçilik maliyeti ile karşı karşıyadır. Türkiye'de artan işçilik ücretleri, son kullanıcıların artan beklentileri sonucu kaynak kalitesinde beklenen iyileşmeler, bir kaynak ustasının eği-tilmesi için gereken zaman, tecrübe ve el becerisi gibi hususlar, yoğun kaynak prosesi altında çalışan firmaları daha kolay, ucuz, kaliteli ve hızlı kaynak yapabilecekleri çözümlere itmiştir. Çözümler sırasıyla kaynak fikstürleri geliştirmek, kaynak makinalarındaki parametre ve ayar gibi konuları kolaylaştırmak ve iyileştirmek, basit torna benzeri ma-kinalarla otomasyonu gerçekleştirmek, özel kartezyen sistemler kurmak ve son 10 yıldır robotlu kaynak ile kaynak prosesini sürdürmek olarak sıralanabilir. Bu tez kapsamında öncelikle endüstriyel robot sistemlerinin tanıtımı, sonrasında kaynak biliminin gerektirdiği ve kaynak süreçleri ile ilgili bilinmesi gereken temel bilgiler ile birleştirme kaynağı yapılan bütün robotlu prosesler incelenecek ve bir işletmenin bütün proseslerinde hangi tür otomasyona yönelmeleri veya yönelmemeleri konusu ile ilgili bilgiler sonuçları ile birlikte ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Firstly welded manufacturing in Turkey were carried out in Gölcük and İstinye shipyards at 1920. In 1934 first welding workshop built in Eskişehir Eskişehir Workshop (the current name TULOMSAS) and start welding technicians and operators trainings at 1937. As of 1937, supplies and equipment used in the welding sector are constantly improved; supplies and equipments previously imported from European Countries, began to be produced in Turkey. In Turkey today, minimum labor wage is € 405, which is higher than ten European countries (Bulgaria, € 159, Romania € 313, Latvia € 285, Lithuania € 290, Czech Republic 308 €, Estonia € 320, Hungary € 332, Slovakia, € 338, Poland € 369 and Croatia € 401) is facing more labor costs. In Turkey, rising labor costs, end-users growing expectations as a result of welding quality improvement, the training time required for education of welding operators, experience and dexterity issues such as welding quality and acuity; led companies manufacture faster, cheaper welding products with higher quality. So this inclination let manufacturers to desing, use and improve welding fixtures, invest on more developed welding machines and improve welding machine parameters and settings, improve welding technic with the simple turning machine alike automation systems, invest on cartesian welding systems and for the last 10 years using robotic welding systems. In this thesis, first chapter will give information about litareture about welding and robotics second chapter will define industrial robotics, third chapter will give detailed information about welding processes which is adaptable to robotics, fourth chapter will be the combination of chapter two and three; robotic welding and last chapter will give a brief description about the choices on a purchasing of a robotic system to a facilitate.