Industrial robot selection by using Choquet integralmethod and Macbeth approach
Choquet integral yöntemi ve Macbeth yaklaşımıylaendüstriyel robot seçimi
- Tez No: 771171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN İLKER BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Rekabet gücünü korumak veya arttırmak için, artan ürün ve varyant çeşitliliği ışığında üretim verimliliği ve esnekliği geliştirilmelidir. Endüstriyel robotların kullanımı, otomasyonda gerekli esnekliği ve verimliliği elde etmenin uygun yöntemlerinden birisidir.“Robot”terimi geldiği köken anlamıyla işçi gücü anlamı taşır. Ancak teknik anlamda endüstriyel robotlar diğer otomasyon cihazlarından ve çalışan makinelerden ayrılmaktadır. Bununla birlikte, manipülatörler veya yükleme cihazları gibi benzer sistemler sıklıkla robot olarak sayıldığından ve istatistiklere dahil edildiğinden, terimi çevreleyen bazı uluslararası belirsizlikler vardır. Bunun nedeni, bu tür tüm sistemlerin mekanik yapısının, sabit bir parçaya sahip bir kinematik zincir ve üzerine bir kavrayıcı veya alet (örneğin kaynak torcu) ile bir bilek monte edilmiş bir kol (veya birkaç kol) içermesidir. Binlerce, hatta milyonlarca endüstriyel robot olduğu düşünüldüğünde, bir endüstride kullanım için en uygun ve etkili robotu seçmek çok önemlidir. Robot seçim çalışmalarının amacı, robotun özelliklerini, sektörün robottan beklentilerini ve benzer robotları belirli kriterlere göre karşılaştırarak belirli bir sektör için en iyi robotu belirlemektir. Çalışmalarda kullanılan farklı yöntem ve kriterler, uzmanlar tarafından en etkili yöntem ve en kritik kriter olarak uygulanmıştır. Bu çalışmada Choquet integral yöntemini ve MACBETH yaklaşımını kullanarak endüstriyel robot seçimi için çok kriterli karar verme (MCDM) sistemi oluşturacağız. En uygun robot alternatifini seçerken kriterlerin birbirleri ile etkileşimini göstermek ve kriterlerin görece önemlerini belirlemek için Choquet integral yöntemini ve MACBETH yaklaşımını seçtik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to maintain or increase competitiveness, manufacturing productivity and flexibility must be improved in light of the increasing diversity of products and variants. The use of industrial robots (IR) is one suitable method of achieving the required productivity and flexibility in automation. The term“robot”literally means laborious force. However, in a technical sense, industrial robots are distinguished from other automation devices and working machines. Nonetheless, there is some international ambiguity surrounding the term, as similar systems, such as manipulators or loading devices, are frequently counted as robots and included in statistics. This is because the mechanical structure of all such systems consists of a kinematic chain with a fixed part and an arm (or several arms) on which a wrist with a gripper or tool (e.g. welding torch) is mounted. Considering that there are thousands, even millions, of industrial robots available, selecting the most appropriate and effective robot for use in an industry is critical. The primary aim of robot selection studies is to determine the best robot for a specific industry by comparing the robot's features in light of what the industry expects from the robot and comparing similar robots based on specific criteria. The different methods and criteria used in the studies were applied by experts as the most effective method and the most critical criteria. In this study, we will build a Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) system for industrial robot selection using the Choquet integral method and MACBETH approach. We used the Choquet integral and the MACBETH to show how the criteria interact with one another and to determine the significance of each factor in selecting the most efficient robot alternative.