Parkinson hastalarında lateralizasyon ve dürtü kontrol bozukluğu arasındaki ilişki
The relationship between lateralization in patients with parkinson's and impulse control disorders
- Tez No: 396497
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akıncı, M. Parkinson hastalarında lateralizasyon ve dürtü kontrol bozukluğu arasındaki ilişki. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2015. Bu çalışmada parkinson hastalarında dürtü kontrol bozukluklarının,dominant motor lateralizasyonla, kullanılan ilaçlarla ve hastalığın kendisiyle ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya Hareket Bozuklukları Polikliniğine 1 Ekim 2014 ve 1 Mart 2015 tarihleri arasında başvuran idiopatik 100 Parkinson hastası dahil edildi. Hastalar Parkinson Hastalığında İmpulsif-Kompulsif Bozukluklar Anketi (QUIP) ile değerlendirildi. Parkinson plussendromları, ilaca bağlı parkinsonizm, vaskülerparkinsonizm ve herhangi bir MSS patolojisi ve psikiyatrik hastalık öyküsü bulunan hastalar çalışma dışında tutuldu. Hiperseksüalite, patolojik kumar, hiperfaji ve Kompulsif alışveriş Sola lateralize ve DopaminAgonisti (DA) kullanan hastalarda en yüksek saptandı. Çalışmamızın sonuçları literatür sonuçları ile uyumluydu. Sonuç olarak, Sola motor lateralizasyonu olan ve DA kullanan Parkinson hastalarında DKB yüksek oranda saptandı.
Özet (Çeviri)
AKINCI M. The relationship between laterality and impuls control disorders in parkinson's patients. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical speciality thesis in Department of Neurology, Eskişehir, 2015. In this study the relationship between impulse control disorders with dominant motor lateralization, the drugs used and the diseases itself we reevaluated in Parkinson patients. One hundred PD patients who admitted to Movement disorders out patient clinic between 1 october 2014 – 1 march 2015 were enrolled to the study. A questionnary form including questions for impulse control disorders were applied to the patients. Patients with Parkinson plusdisorders, medication related parkinsonism,vascular parkinsonism and central nervous system pathology were excluded from the study. Hypersexuality, pathological gambling, Compulsive eating disorder and pathological buying were found higher in patiens using DA and Left dominant motor lateralization. Our results were similar with the literature.Inconclusion, impulse control disorders was found higher in patients using DA and Left dominant motor lateralization.