Cremation in Hindu Varanasi
Hindu Varanasi'de kremasyon
- Tez No: 396583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBİL GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın konusu, Hinduizm inancına göre kutsal şehir Varanasi'de gerçekleşen ve Hindu inancına göre ölüm sonrasında mutlak kurtuluşa ulaşmayı sağlamayı hedefleyen ritüellerdir. Dünyanın en eski inanç sistemlerinden olan Hinduizm, din olmanın ötesinde, bir yaşam biçimidir. Öyle ki, iyi ve kötü tercih ve davranışların bir sonucu olarak ortaya çıkan karma aracılığıyla, kişinin tüm ruhani ve sosyal yaşamını düzenlemeyi hedefler. Yaşam ve ölüm, Hindu yaşamında iç içe geçmiş olgulardır. Bu nedenle de, ölüm ritüellerinin büyük önemi vardır. Bu araştırmanın amacı üç ölümle ilgili ritüeli incelemektir: 1) Bhavan denilen kurum ve ölüm gerçekleşmeden önce buraya yerleşilmesi sonucu, ölümün ritüel halini almış bir ortamda gerçekleşmesi; 2) Ölüm gerçekleştikten sonra düzenlenen ritüeller; 3) Son olarak da, ölmüş olan ruhu ataların katına yerleştirebilme ve böylece mutlak kurtuluşa ulaşmasını yönetmeyi hedefleyen ritüeller. Bu araştırmada sosyal olgular arasındaki ilişkisellik ve bağlantıyı vurgulayabilmek adına“bütünsel sosyal olgu”yaklaşımı uygulanmıştır. Bu yaklaşım Hinduizm'in arabağlantısal yapısıyla çarpıcı benzerlikler taşır. Sembolik etkileşimcilik aracılığı ile de, ölüm ritüellerine katılanların semboller ve bu sembollere yüklenen anlamların yeniden üretilmesiyle kendi aralarında nasıl diyalog kurduklarını anlamlandırabiliriz. Hindu Varanasi'de ölümle ilgili ne varsa, biyolojik, psikolojik ve sosyal süreçlerin yaşam ve ölüm boyunca süren ilişkilerinin zirvesidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is to explore Hindu death rituals in the holy city of Varanasi, specifically the cremation rites as a means for ultimate salvation. Among the oldest of the world's religions, Hinduism is not simply a belief but also a way of life. As such, it aims to regulate all spiritual and social aspects of a person's life, the end of which is accounted for morally and ethically through the attainment of karma - a measure of good and bad deeds. Life and death are interconnected social phenomena in a Hindu's life. Death rites are therefore of supreme importance. The objective of this research is to analyze three death rites: 1) Relocating a bhavan before death so as to die in a ritualized environment; 2) Rites conducted after death; 3) Finally, those administered to bring the recently deceased's spirit to live among the ancestor's abode in hopes for salvation. This research will deploy“total social phenomenon”so as to emphasize the relational and inter-connected nature of social phenomena. Such an approach bears a striking similarity in Hinduism's own sense of inter-connectivity. Using symbolic interactionism, it may also help us to make sense of how death rite participants communicate through symbols and reinterpret their meanings. Coping with death in Hindu Varanasi is the culmination of biological, psychological and social processes which interact over the course of life and dying.