Muhammad Kasım Nanautavi (Ö.1880) örneğinde Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında yaşayan dini tartışmalar
Religious debates between Hindus, Chirstians and Muslims in the case of Muhammad Kasim Nanautavi (D.1880)
  1. Tez No: 818442
  2. Yazar: SAEEDA SHAHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Saeeda Shahab.Muhammed Kasım Nanautavi (ö.1880) Örneğinde Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar Arasında Yaşayan Dini Tartışmalar. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Cemil Kutlutürk. Hindistan, din ve dil açısından çeşitli unsurları bir arada barındırmasına rağmen birlik ve çeşitlilik prensibini başarıyla temsil eden ülkelerden birisidir. Tarih boyunca, Hindistan'da farklı dinler ve diller arasında bir çoğulcu toplumsal yapı olduğu görülmüştür. Ancak, 18. ve 19. yüzyıllarda özellikle İngiliz işgali döneminde Hindistan'da farklı inanç ve kültür grupları arasında zaman zaman çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalar, Hindistan'ı derinden etkileyerek bölünmelere neden olmuştur. 19. yüzyılda Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında yaşanan dini tartışmalar, özellikle Müslüman inançların temellerini diğer inanç sahipleriyle paylaşma açısından büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde bu açıdan öne çıkan önemli isimlerden birisi Muhammed Kasım Nanavtavi'dir. Muhammed Kasım Nanautavi, Müslümanlar, Hindular ve Hristiyanlar arasında birçok münazaralar gerçekleşmiştir. Bu münazaralardan 1877 yılında Chandpur'da gerçekleştirilen“Mela Khudaşanasi”en önemlisi ve en öne çıkmaktadır. Bu münazaraya, İslam, Hıristiyanlık ve Hinduizm gibi üç farklı dinin temsilcilerinin katılmış. Tanrı'nın dünyayı hangi maddeden yarattığı, Tanrı'nın yerde mi olduğu, Kur'an, İncil ve Veda'nın Tanrı'nın sözü olup olmadığı, kurtuluşun ne olduğu ve nasıl elde edildiği gibi beş temel sorunlar bu münazaranın ana konuları olmuştur. Bu münazaradan sonra Dayananda Sarasvati Müslümanlara karşı propaganda yapmıştır. Bunun üzerine Nanautavi, Dayananda'nın ortaya attığı şüphelere karşı Roorkee şehrinde uzun süreli konuşmalar yaparak reddiye niteliğinde bir savunma yapmıştır. Bu konuşmalar daha sonra“İntisaru'l İslam”ve“Kible Numa”adlı kitaplarda yayınlanmıştır. Bu eserlerde, Hindu toplumunun Müslümanlara yönelik sorduğu sorular genellikle İslam'ın temel prensipleriyle ve bazı uygulamalarla ilişkilidir, örneğin evrenin yaratılışı, kurtuluş meselesi, kurban kesmek, Kabe'nin kutsallığı, cennet nimetleri gibi konular öne çıkmaktadır. Nantautavi'nin katıldığı bu münazaraları temele aldığımız bu çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmı araştırmamızın amacı,önemi, yöntemi ve kaynaklarına dair bilgiler ihtiva etmektedir. Ayrıca Hint kıtasındaki münazara geleneği hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ise Mevlana Nanautavi'nin hayatı, ilmi faaliyetleri, yazdığı kitapları ve islami ilimleri açısında verdiği hizmetlerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise Mevlana Nanautavi'ye Hindü ve Hristiyanların islam inançları ve ibadetlerı ile alakalı sorduğu sorulara ve eleştirilere ve Nanautavi'nin onlara vediği cevaplara yer verilmiştir. Söz konusu soru-cevapları Nanautavi'nin kendin kaleme aldığı eserlenden olduğu gibi açık munazaralarda öğrencileri tarafından kayıt altında alınan yanıtlarına da yer verilmiştir. Sonuçta Nanautavi'nin verdiği bu cevapların kapsayıcılık ve ikna gücü açısından çok kısa da olsa bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Saeeda Shahab. Religious Debates Between Hindus, Christians, and Muslims in the Case of Kasim Mohammed Nanautavi (d.1880). Master Thesis. Supervisor: Assoc. Dr. Cemil Kutluturk. Although India contains various elements in terms of religion and language, it is one of the countries that successfully represents the principle of unity and diversity. Throughout history, India has had versatility between different religions and languages. However, during 18th and 19th centuries, especially, the British invasion era, there were occasional conflicts between different faith and cultural groups in India. These conflicts affected India deeply and caused divisions. In the 19th century, the religious debates between Hindus, Christians, and Muslims are of great importance, especially for the Muslim world. One of the prominent figures in this period is Kasim Muhammed Nanavtavi. Many debates took place between Mohammed Qasim Nanautavi, Hindus and Christians. The most important of these debates is the“Mela Khudasanasi”held in Chandpur in 1877. This debate is a discussion event in which representatives of three different religions such as Islam, Christianity and Hinduism. This debate has been a platform where five basic questions are: From which substance God created the world, whether God is on earth, whether the Qur'an, Bible and Veda are the word of God, what salvation and how salvation is achieved? After this debate, Dayananda Sarasvati made propaganda against Muslims. On contrary, Nanautavi made long speeches in the city of Roorkee against Dayananda's suspicions and presented a refutational defense. These speeches were later published in the books“Intisaru'l Islam”and“Kible-i Numa”. In these works, the questions asked by the Hindu society towards Muslims are generally related to the basic principles of Islam and also related to some practices, such as sacrificing, the holiness of the Kaaba, the blessings of heaven, the creation of the universe and salvation. Our study consists of three parts; introduction, criticism and conclusion. The introduction contains information about the purpose, importance, method and sources of our research. In addition, brief information about the debate tradition in the Indian subcontinent is given. In the first part, Molana Nanautavi's life, scientific activities, books were written by him and his services in terms of Islamic sciences are mentioned. In the second part, the questions and criticisms asked by Molana Nanautavi about the Islamic beliefs and worship of Hindus and Christians and the answers given by Nanautavi to them, are included. The questions and answers are from the works of Nanautavi that he wrote himself, as well as the recorded answers taken by his students in the open debates. In the conclusion part, an evaluation of these answers given by Nanautavi in terms of inclusiveness and persuasion power, albeit very briefly has been made.