Temettüat Defterlerine göre Kırklareli'nin sosyo - ekonomik yapısı: Karakaş, Cami-i Kebir, Yapraklı, Hatice Hatun ve Ermeni mahalleleri
Socio - economi̇c and governmental status of Karakaş, Cami̇-i̇ Kebi̇r, Yapraklı, Hati̇ce Hatun and Armeni̇an districts with respect to Kırklareli̇ Temettuat Books
  1. Tez No: 396592
  2. Yazar: ADEM DERTLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, H.1260 (M.1844) yılında Edirne Eyâleti, Vize Sancağı dahilinde Kırkkilise Kazası' na bağlı olan Karakaş, Cami-i Kebir, Yapraklı, Hatice Hatun ve Ermeni Mahalleleri' ne ait temettüat defterleri incelenerek, müslüman ve gayrimüslim ahalinin sosyal, ekonomik ve idari yapısı ortaya konmaya çalışılmıştır. İncelenen mahallelerdeki halk Yapraklı mahallesinde çoğunlukla Kalaycılıktan, Ermeni mahallesinde tarım ve hayvancılıktan; Karakaş, Hatice Hatun ve Cami-i Kebir mahallelerinde ise esnaflık, tarım ve küçükbaş hayvancılıkla sağlamaktadır. Büyükbaş, küçükbaş ve yük hayvanı olarak ise: inek, öküz, koyun, keçi, bargir, katır v.b. yetiştirmekte olup, küçük bir oranda ise arıcılık yapmaktadırlar. Ayrıca birbirinden farklı, çok sayıda meslek kolu vardır. Çobanlık, kalaycılık, aşçılık, terzilik, abacılık, berberlik, bakkallık vb. icra edilen mesleklerdendir. Son olarak çalışmamızda bütün hane reislerinin tarım, hayvancılık ve meslek gelirleri hesaplanmış, ödemiş oldukları vergi-i mahsusa, aşar v.b. vergiler tablo ve grafiklerle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muslim and non-Muslim inhabitants' social, economical and governmental structures are exhibited in this thesis statement via temettüat books (statistical information about the social and economical data of the countryside of the Ottoman State) which belong to Karakaş, Cami-i Kebir, Yapraklı, Hatice Hatun ve Ermeni Districts within Kırkkilise District in Edirne Province's Vize Sanjak, in H.1260 (M.1844). The Public who lived in these districts and villages have generally lived on by tinnership in Bayraklı District, agriculture and animal husbandry in Armanian District; artisanship, agriculture and sheep animal husbandry fort he Karakaş, Hatice Hatun and Cami-i Kebir Districts. They were breeding crow, ox, sheep, goat, horse, garron, etc. as cattles and sheep and pack animals, and also active in beekeeping in a small portion. There are numerous different occupational groups as well. Shepherding, tinnership, cookery, tailoring, aba making, hairdressing, grocery etc. were also professions carried out. Finally all householder's agriculture, animal husbandry and profession income is calculated and their taxes like mahsusa tax, aşar (tithe) etc. are denoted with tables and graphics in our study