Algılanan kurumsal itibarın iç paydaşların çalışma motivasyonuna etkisi: T. C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of perceived corporate reputation to internal stakeholder's work motivation and a study on employees of Turkish Ministry of Customs and Trade
  1. Tez No: 396636
  2. Yazar: ERCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE GÖZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kurumsal itibar, örgütün tüm paydaşları tarafından nasıl algılandığı ile ilgili zaman içinde şekillenmiş değerlendirmeler bütününü ifade etmektedir. Kurumsal itibar kolay elde edilemeyen, oluşturulması uzun bir süreç ve çaba gerektiren, varlığı örgüte avantaj sağlayan stratejik bir kaynaktır. Paydaşların sahip olduğu değerler ile örgüt değerlerinin bütünleşmesi itibar kavramını doğurmaktadır. Kurumsal itibar günümüz rekabet ortamında avantaj sağlayabilmek açısından oldukça önemli bir araçtır. Kurumların itibarlarını doğru ve dikkatli yönetmeleri, paydaşlarını etkilemek ve kendilerine çekmek açısından yarar sağlayacaktır. İç paydaşların kurumsal itibar algısı örgütün uyguladığı motivasyon araçlarının etkinliği ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının, kurumsal itibara ne derecede önem verdiklerini belirlemek ve kurumsal itibara ilişkin algılarının çalışma motivasyonları üzerindeki etkisini ilişkisel tarama modeli kullanarak değerlendirmektir. Bu şekilde, kritik kurumsal itibar faktörlerinin saptanması ve farklı özelliklere sahip çalışanların kurumsal itibar algılarında yer eden hususların belirlenmesi; kurumsal yol haritalarının netleştirilmesine ve kurumsal stratejinin belirlenmesine yardımcı olabilecektir. Çalışmada Charles J. Fombrun ve ekibi tarafından 2000 yılında geliştirilen Kurumsal İtibar Ölçeği'nin (Reputation Quotient-RQ) Türkçeye uyarlanmış şekli kullanılmıştır. Motivasyon araçları ölçeği olarak, Tarakçıoğlu ve arkadaşları tarafından 2010 yılında oluşturulmuş ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerin uygulanılması neticesinde elde edilen veriler istatistiki analiz yardımıyla irdelenerek sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation is related to the entirety of evaluations over time perceived how the organization is shaped by all stakeholders. Corporate reputation is a strategic resource not easy to achieve, requiring a long process and effort to be created , giving advantage by presence of it. The integration of values that stakeholders have and organizational values, raises the concept of reputation. Corporate reputation is a very important tool in today's competitive environment in terms of providing an advantage .The correct management of corporate reputation is very useful to attract and impress to stakeholders. The perception of internal stakeholders is related directly to the effectiveness of the motivational tools implemented by the organization. The purpose of this study is to determine how much the ministry of customs and trades employees care to the corporate reputation and to evaluate the effect of their perceptions on corporate reputation with using relational scanning model. Thus, the determination of the critical factors of corporate reputation and determination of the factors that influence employees ' perceptions of corporate reputation with different characteristics can help the corporate's strategy to be determined and corporate's roadmap to be clarified. The corporate reputation Scale' Turkish adapted version which is developed by Charles J. Fombrun and his colleagues has been used in this study. The scale was used created by Tarakçıoğlu and colleagues in 2010 as a motivational tools scale. The data accessed by the application of the scale was trying to be reached a conclusion by examining the statistical analysis.