Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakere sürecinde Ulusal Ajansın rolü
Role of the Turki̇sh National Agency i̇n the EU negoti̇ati̇on process
- Tez No: 396641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
31 Temmuz 1959'dan beri Türkiye Cumhuriyeti uluslar üstü bir entegrasyon olan Avrupa Birliği'ne tam üye olma gayretinde bulunmaktadır. Bu bağlamda 1 Aralık 1964' te yürürlüğe giren Ankara Anlaşmasından bugüne, çok çeşitli konular ve başlıklarda, AB müktesebatına uyum sağlamaya çalışmaktadır.Bu bağlamda tezin ilk bölümünde Avrupa Birliği' nin tarihsel gelişimi ve inşasından bahsedilmiştir. İkinci bölümde Avrupa Birliği müzakere sürecinin başlaması ve genel çerçevelerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk Ulusal Ajansı ve Genel Yapısı, Dördüncü ve son bölüm Türkiye' nin Avrupa Biriliği İlerleme Raporları Ulusal Ajans ve konu ile ilgili yararlanıcı görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since July 31, 1959, the Republic of Turkey, which is a supranational integration has become a full member of the European Union in the effort. Which entered into force on 1 December 1964. In this context, since the Ankara Agreement, in a variety of topics and titles is trying to adapt to the acquis. In this context, it bahsedilmit the historical development and construction of the European Union in the first part of the thesis. In the second part of the start of European Union accession process and it has been mentioned in the general framework. In the third section and the general structure of Turkish National Agency, the fourth and final part of the European Union Progress Report on Turkey's place is given to the views of the beneficiary and issues related to the National Agency.