Küreselleşme bağlamında dış ticaretteki ve sermaye hareketlerindeki değişimlerin Rus dış politikasına etkileri
Effects of changes in foreign trade and capital movements on Russian foreign policy within the context of globalization
  1. Tez No: 396645
  2. Yazar: ENES HÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN Ö. AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
RF, SSCB'nin zengin ama sorunlu mirası üzerinde kurulmuştur. Ülkenin kuruluşu, sermaye hareketlerinden uluslararası ticarete, ulaşım ve iletişim imkanlarına kadar birçok alanda küreselleşmenin yoğun olarak yaşandığı bir döneme denk gelmiştir. Bu dönemde Rus dış politikasının anlaşılabilmesi için ülkenin dış ticaret ve sermaye hareketleri ile bu unsurlardaki değişimlerin daha yakından incelenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde, dış politikadaki değişimlerin daha iyi anlaşılabilmesi için küreselleşme döneminde etkili olan dış politika aktörleri ve unsurları üzerinde durulmakta, dış politikayı anlamlandırmaya yönelik önemli kaynaklardan birisi olarak Dış Politika Konseptlerindeki dönüşüm ele alınmakta ve küreselleşme bağlamında dönemin önemli gelişmelerine yer verilmektedir. İkinci bölümde ise Rusya'nın dönem içindeki ithalat ve ihracatı ayrı ayrı ve detaylı olarak incelenmekte, sermaye hareketleri bağlamında doğrudan yabancı yatırımlar ve dış borçlar üzerinde durularak bu unsurlardaki değişimler gözden geçirilmekte, küreselleşme karşısında Rus ekonomisinin durumuna değinilmektedir. Sonuç olarak, incelememize konu olan ve küreselleşmenin yoğun olarak hissedildiği dönemde Rus dış politikasında kuruluşundan bu yana yaşanan değişimlerle, dış ticaret ve sermaye hareketlerinde yaşanan değişimler arasında hem bir etkileşimden hem de birbirine koşut olarak yaşanan gelişmelerden söz edilebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Russian Federation was founded on rich but problematic heritage of the Soviet Union. This foundation has coincided with an era of globalization that is felt in lots of fields ranging from international trade to capital movements, from transportation to communication. In this period, in order to better understand Russian foreign policy, it is necessary to take a closer look at foreign trade and capital movements and changes in these elements. In this regard, in order to better understand changes in foreign policy in first chapter of this study main foreign policy actors and elements are examined, then to get a grasp of foreign policy changes in foreign policy concepts are dealt with and important developments of the period are studied. Next chapter focuses on foreign trade of Russia in detail and in terms of capital movements foreign direct investments and foreign debt and changes in these fields are examined. As a result, in an era of intense globalization, that is subject matter of this study, we can conclude that there are interactions between changes in Russian foreign policy as well as changes in foreign trade and capital movements besides movements in same direction.