Güvenlik odaklı stratejik iletişim: Tarihsel karşılaştırmalı bir analiz
Security oriented strategic communication: A historical comparative analysis
- Tez No: 396671
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmanın başlıca amaçları; başta hegemonya kavramı olmak üzere dünya düzenlerine yönelik yaklaşımlar çerçevesinde, stratejik iletişimin ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan çalışmalar ve uygulamalar ışığında ne olduğunu ve ne olmadığını tanımlamak, algıların yönetilmesine ilişkin diğer kavramlarla karmaşıklığı gidermeye yönelik olarak aralarındaki ilişkilerini tarihsel olarak ortaya koyarak örnek bir model önermek ve bu modelin güvenlik odaklı olarak nasıl uygulanabileceğine dair esasları analiz etmektir. Çalışmaya kaynaklık eden zihnî hazırlıklar, günümüzde uygulanan terörizmle mücadele stratejilerinin etkinliğinin sorgulanması ile başlamıştır. 2010 yılından itibaren yürütülen bu sorgulama ve araştırmalarda, ilk olarak, konu üzerine hem geçmişte hem de günümüzde harcanan entelektüel enerjinin ve geleneksel yaklaşımların büyük bir bölümünün, tarihselliği arka plana iterek, terörizmle mücadele ve güvenlik sorunsalını güncel meseleler ve olaylar üzerinden çözmeye çalıştığı görülmüştür. Konuyla ilgili araştırmalar derinleştirildikçe, ikinci sorunsal olarak, güvenlik alanında stratejik iletişim, algı yönetimi, kamu diplomasisi ve halka ilişkiler gibi kimi zaman uygulama yöntemi kimi zaman bir disiplin şeklinde ele alınan kavramların tartışıldığı ve iç içe girdiği teorik ve pratik bir platform ile karşılaşılmıştır. Günümüz bilgi ortamında algıların yönetilmesi ve kitlesel iletişime yönelik bu kavramlara ilişkin tanımlarda farklılıkların bulunmasının, kimi zaman birbirinin yerine olacak şekilde kullanılmasının ve çeşitli hiyerarşik ilişkiler içinde ele alınmasının farklı yaklaşım ve uygulamaların ortaya çıkmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Kavramlardaki bu türden belirsizliklerin mevcut olmasının, onların doğası ve kapsamının anlaşılmasını zorlaştırarak karışıklıklara yol açtığı düşünülmektedir. Bu minvalde çalışma, kendi akan zamanında, odağına güvenlik alanında bilgisel ve bilişsel boyuttaki algıların yönetilmesi sorunsalını alarak, bu iki boyutun fiziksel boyuttaki uygulamalarla ilişkilerini analize yönelmiştir. İlk zamanlarda yapılan okumalar esnasında, özellikle stratejik iletişime ilişkin tanımlarda ve uygulamalarda kafa karışıklığı ve çelişkilerle karşılaşılmış; konu üzerine herhangi bir konsensüsün oluşmadığı gözlemlenmiştir. Bu karışıklıkları gidermek adına hareket noktası olarak ise, stratejik iletişimin olay tarihinde niçin türetildiği sorusu seçilmiştir. Bu soruya, merkezinde hegemonya kuramı olacak şekilde uzun vadede bir biri ardına gelen dört farklı konjonktürdeki dünya düzenlerini, yöneten siyasî toplumla yönetilen sivil toplum ve halk arasındaki ilişkileri ve kitle iletişim çalışmalarını etkileyen dinamikleri dikkate alan bir perspektiften cevap aranmaya çalışılmıştır. Stratejik iletişimin türetilmesinin sebeplerinin ve kavramın anlamının, 300 yıllık diyakronik bir tarihsel iz sürümünü yaparken, bir çok tarihsel olay ve olgular ile kuram ve kavramlar, içinde bulundukları senkronik zaman dilimlerinde bugünün gözlükleriyle yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Algı Yönetimi, Bilgi Harekâtı, Bilgi Harbi, Çok Katmanlı Tarih Yaklaşımı, Emperyalizm, Hegemonya, Halkla İlişkiler, İmparatorluk, Kamu Diplomasisi, Psikolojik Harekât, Stratejik İletişim, Siyasal Terörizm, Uluslararası Güvenlik, Zihnî Süreçler.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this study are to analyze the concept of strategic communication, which is not sufficiently known although frequently discussed, in the scope of security to shed light on future practices and studies, to define what the strategic communication is and is not in the light of studies and practices that are conducted at the national and international level, to prevent ambiguity with other perception management oriented concepts and to offer a model and suggestions how to apply this concept in a security-oriented way. The mental preparations, which are the resources of this study, began with questioning of the effectiveness of current strategies on fighting against terrorism. In these inquiries and studies since 2010, firstly, it has been seen that a large portion of the wasted intellectual energy and the traditional approaches on the subject both today and in the past have tried to solve the terrorism and security problem through current issues and events, pushing the historicity into the background. As surveys on the topic deepen, as the second problem it was encountered that with the theoretical and practical platform in which the concepts like strategic communication, public diplomacy, public affairs and perception management that are sometimes discussed as an application and sometimes as a discipline in the security field. It was observed that there have been differences in the definitions of these concepts for mass communication and perception management. In addition, they have been sometimes used interchangeably with each other and sometimes have been taken into account in the various hierarchical relationships. All of these lead to the emergence of different approaches and applications in today's information environment. It has been thought that the existence of these types of uncertainties in the concepts makes understanding of the nature and scope of them harder and causes confusion. In this manner, the study in its flowing time, focused on the problem of perception management in the informational and cognitive dimensions in the field of security and directed its focus towards the analysis on the relationship of these two dimensions with physical dimension. In the early days during the readings, confusion and contradictions especially on definitions and applications of strategic communication, were encountered and it was observed that there hadn't been any consensus on the subject. On behalf of the resolution of this confusion, the question of“why strategic communication was derived on the history of event (l'histoire évènementielle)”was selected as the starting point. The answer to this question has been searched from a perspective which takes into account the four conjoncturel (la durée moyenne) world orders in the long term (la longue durée), the relationships between governing political society and managed civil society and the public, and the dynamics that affect the mass communication works, taking the term of hegemony in the center. While conducting a 300-year-old diachronic historical trail of the meaning and the reasons of deriving of the concept of strategic communication, many historical events, phenomena, theories and concepts are interpreted with today's glasses in the synchronic periods in which they had occurred. Keywords : Hegemony, Imperialism, Information Warfare, Information Operations, International Security, Mental Process, Multi-layer History, Perception Management, Political Terrorism, Psychological Operations, Public Diplomacy, Strategic Communication.