Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölücü terör örgütü ile mücadelesinde teknolojik gelişmelerin etkileri
The effects of technological advances in the struggle of Turkish Armed Forces against seperatist terrorist organisation
  1. Tez No: 396683
  2. Yazar: ÖZKAN KANTEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN ÖZKİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
PKK terör örgütü otuz yılı aşkın süredir Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına yönelik en önemli tehdit olmuştur. Teröristle mücadele boyutunda, Türk Güvenlik Güçleri dünyadaki benzer düşük yoğunluklu çatışma örnekleri göz önüne alındığında oldukça başarılı sonuçlar almıştır. Siyasi-politik arenada zafere dönüştürülememiş olsa da TSK, yürüttüğü bu düşük yoğunluklu çatışmada başarılı olmuştur. Eylemleri ile Türkiye'yi kana bulayan PKK terör örgütü, bugüne dek Türk toprakları üzerinde hedeflediği desteği bulamamış ve amacına ulaşamamıştır. Buna karşın, Türkiye'nin PKK terör örgütü ile mücadelesi konusunda düşük yoğunluklu çatışma kapsamında yeterli bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın maksadı, PKK terör örgütüne karşı yürütülen mücadelenin teknoloji yönetimi perspektifinden incelenmesidir. Araştırmada temel problem olarak“Teknolojik gelişmelere paralel olarak envantere alınan harp silah, araç ve gereçlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristle mücadelesindeki etkileri nelerdir?”sorusu ele alınmıştır. Çalışmada, PKK eylemleri ve bu eylemlerde meydana gelen zayiat ve ele geçirilen terörist sayısı ile envantere giren farklı harp silah, araç ve gereç teknolojileri arasındaki ilişki değişik veri setleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Eş zamanlı ve bağımsız olarak, teröristle mücadelede tecrübe sahibi personelin düşük yoğunluklu çatışma ortamında kullanılan teknolojilerin etkileri konusundaki algıları belirlenmiştir. Veri setlerinin incelenmesi ile tespit edilen ve uzman görüşlerine dayalı olarak ortaya konulan bilgiler ışığında TSK'nin PKK terör örgütü ile mücadelesinde kullandığı harp silah, araç ve gereçlerinin etkileri ortaya konulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, düşük yoğunluklu çatışma ve teknoloji yönetimi kavramları üzerinde durulmuş; ikinci bölümünde ise terör örgütü PKK'nin gelişimi incelenerek eylemlerinin analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin PKK terörü ile mücadele stratejileri özetlenmiş, dördüncü bölümde ise bu stratejilerin uygulanması maksadıyla taktik sahada TSK tarafından teröristle mücadele harekâtında kullanılan harp silah, araç ve gereçlerinin özellikleri açıklanarak söz konusu sistemler sınıflandırılmıştır. Beşinci bölüm, PKK terör örgütü tarafından kullanılan silahların incelenerek teröristlerin güvenlik güçlerinin uyguladığı teknolojiler karşısında izledikleri stratejilerin ortaya konulması maksadıyla hazırlanmıştır. Altıncı bölümde, çalışmada izlenen yöntem özetlenmiş, yedinci bölümde ise, uygulanan yöntemlerden elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Son bölümde, çalışmada elde edilen sonuçlar tartışılarak bir düşük yoğunluklu çatışma şekli olan teröristle mücadele harekâtında TSK'nin yetkinlik kazanması gerektiği değerlendirilen teknolojiler ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PKK terrorist organisation has been the major threat to the existence of the Republic of Turkey for over thirty years. The security forces in Turkey have been successful in countering terrorism compared with the other security forces dealing with low intensity conflicts in the world. Although the success has not been turned into a victory in the political arena, Turkish Armed Forces have been successful in this low intensity conflict. Ensanguining Turkey with its terrorist attacks, PKK terrorist organization did not either found the support it has persued or achieved its goals. On the other hand, there has not been ample scientific work on Turkey's struggle against PKK terrorist organization. This dissertation aims to study the struggle conducted against PKK terrorist organization from technology management point of view. The main research problem is“In conjuction with the technological advancements, what are the effects of the arms, tools and materiels that have been taken into the inventory of Turkish Armed Forces in counter terrorist operations?”In this study, the relationships among the number of PKK attacks, the number of casualties of the security forces and the number of incapacitated terrorists were analysed using different data sets. Simultaneously but independently, the perceptions of the personnel experienced in counter terrorism operations regarding the effects of the technologies used have been identified. In light of the results obtained from data analysis and perceptions of the counterterrorism experts, the effects of technological advances in the struggle of Turkish Armed Forces against PKK terrorist organization. The first section overviews low intensity conflict and technology management conceptual fields, while the second analyses the stages of PKK's development and its terrorist actions. In the third section, Turkey's counterterror strategies are summarized. Subsequently, in the fourth chapter, the effects of the arms, tools and materiels used by Turkish Armed Forces in counterterrorist operations are investigated and classified to better understand their roles. Fifth part in this study aims to clarify the weapons and the tactics used by PKK terrorists to counter Turkish counterterrorist actions. Sixth section summarizes the method followed while the seventh includes the results obtained. Finally, in the last part, the results are discussed to evaluate Turkish counterterrorism struggle against PKK from a technology management point of view, making recommendations on the technologies that should be focused on in counterterrorism operations.