Terör örgütlerinde intihar bombacısı kişiliği ve etkinliği
Personality and effectiveness of suicide bombers in terrorist organisations
  1. Tez No: 396682
  2. Yazar: MURAT YAHŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İki bin yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen intihar saldırıları II. Dünya Savaşı'nda Japon Kamikazelerle varlığını hissettirmiş, 1980'li yıllardan itibaren dünya gündemine yerleşmiş ve son olarak da 11 Eylül Saldırıları ile uluslar arası camiayı derinden sarsmıştır. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen bu intihar saldırıları, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve verdiği büyük psikolojik hasara ek olarak dünya gündemine yön verişi ile günümüzde de etkilerini belirgin şekilde göstermektedir. Bu tez çalışmasında intihar bombacılarının bütün dünyada geçerli olan tek bir kişilik profilinin olmadığı, bölgelere, toplumun ve terör örgütünün yapısına göre değişen özellikleri olduğu görülmüştür. Ayrıca intihar saldırıları başlarda terör örgütlerine hedeflerine ulaşmada önemli katkılar sağlasa da uzun vadeli sonuçlara bakıldığında örgütlerin bu eylemler vasıtasıyla kalıcı etkinliğe ulaşamadıkları görülmektedir. Terör örgütlerinin intihar saldırıları ile elde ettikleri kazanımlar sınırlı bir bölgeye özgü ve geçici kalmakta, kayıpları ise kalıcı ve küresel olmaktadır. Terörizme kavramsal olarak yaklaşılan çalışmanın ilk bölümünde önce terör ve terörizm tanımları açıklanmıştır. Akabinde devlet terörü, devlete karşı terör, ulusal ve uluslar arası terörizm başlıkları altında terör tipleri incelenmiştir. Aynı bölümde terörizmin nedenleri olarak psikolojik, sosyo-kültürel, siyasal, eğitimsel ve ekonomik faktörler tasnif edilmiş, terörizmin amaçları irdelenmiştir. Daha sonra terörizmin unsurları olan ideoloji, örgüt ve şiddet unsurları açıklanmıştır. İkinci bölümde intihar saldırıları ve intihar bombacıları analiz edilmiştir. Bu bölümde önce geniş ve dar anlamıyla intihar saldırıları tanımlanmış, bu saldırıların farklı çevrelerce hangi şekilde isimlendirildikleri ve intihar eylemlerinin tarihi süreç içindeki gelişimi anlatılmıştır. Devamında intihar terörizminin nedenleri, intihar bombacısının kişiliği ve sosyal profili ile psikolojisi ve saldırıya hazır hale gelme süreci çalışılmış, daha sonra da kadın intihar bombacıları anlatılıp bölüm sonunda intihar saldırılarının etkinliği ile terör örgütlerine katkıları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Modern Dönem İntihar Saldırıları olarak adlandırılan 1982 yılından günümüze kadar olan dönemde tüm dünyada gerçekleştirilen intihar eylemleri analiz edilmiştir. Modern Dönem 1982-1992, 1993-2003 ve 2004-2015 şeklinde üç zaman dilimine ayrılarak incelenmiş ve her zaman diliminde yapılan eylemlerin gerçekleştirildiği bölgeler, örgütsel kimlikler, hedef tipleri ve eylemci özellikleri ayrı ayrı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In spite of dating back two thousand years ago, suicide attacks started to let us know about its existence by Japanese Kamikazes in World War II and came to the fore in world agenda since 1980's. They finally gave international community a deep shock via 9/11 Attacks. These suicide attacks committed in the United States of America still show their effects by guiding global order as well as causing thousands of deaths and psychological damage. In this thesis, it was observed that there is not a global and unique suicide bomber personality profile; there are several bomber characteristics variable as regards regions and structure of societies and terrorist organizations. Besides, it was ascertained that although suicide attacks at first have made substantial contributions to terrorist organizations to attain their goals, there are no long term efficiencies acquired by means of these attacks. Furthermore, while acquisitions obtained by terrorist organizations via suicide attacks are temporary and restricted to a certain region, losses are perennial and universal. In the first section of this study, the terms terror and terrorism were clarified conceptually. Then terrorism types that are state terrorism, terrorism against state, national and international terrorism were defined. In the same section, reasons of terrorism that are psychological, socio-cultural, political, educational and economical factors were classified and aims of terrorism were scrutinized. Afterwards, the three components of terrorism; ideology, organization and violence were explained. In the second section, suicide bombers and suicide attacks were analyzed. Firstly the term suicide attack was defined in narrow and broad terms, then how different factions denominate these attacks were studied. Later on, progress of suicide attacks in historical process, causes of suicide terrorism, personality and social profile of a suicide bomber, the process of being ready for suicide attack and female suicide bombers were examined. Finally the efficiency of suicide attacks and their contributions to terrorist organizations were evaluated. In the third section, suicide attacks executed in the period from 1982 to present time which is called Modern Day Suicide Attacks were examined in details. Modern Day Suicide Attacks were studied by dividing the time period into three episodes: Between 1982-1992, 1993-2003 and 2004-2015. In all three time episodes, attacks by location, terrorist group identities, target types and attacker characteristics were studied separately.