Türk Hukukunda bireysel başvuru ve Anayasa Mahkemesi uygulaması
Individual applications in Turkish Law and Constitutional Court application
- Tez No: 396700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türk Hukukunda Bireysel Başvuru ve Anayasa Mahkemesi Uygulaması isimli yüksek lisans tezimiz giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde; bireysel başvuru genel olarak incelenmiştir. Bu kapsamda bireysel başvurunun kavramı-tanımı-kapsamı, hukuki niteliği, özellikleri, benzer kurumlarla karşılaştırılması, işlevleri ve mukayeseli hukuktaki bireysel başvurunun tarihi süreci ile ülke uygulamaları üzerinde durulmaya, İkinci bölümde, bireysel başvurunun Türkiye'deki tarihi gelişimi ve Türk Hukuku'nda bireysel başvuru yolunda bulunabilmek için gerekli olan usule ve esasa ilişkin şartlar Anayasa Mahkemesi kararları ışığında incelenmeye, Üçüncü bölümde, bireysel başvuruyu inceleme açısından Anayasa Mahkemesi'nin teşkilat yapısından bahsedildikten sonra, bireysel başvurunun incelenme aşamaları ve bu incelemeler neticesinde verilebilecek kararlar Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlarda göz önünde bulundurularak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis which is named 'Individual Application in Turkish Law and its apllication on the Turkish Constitutional Court's Decisions' consists of an introduction, three main sections and a conclusion. In the first part; individual application were examined in general. In this concept, the context-definition-scope, legal nature, characteristics of individual application was focused by comparing with similar institutions, functons, and comparative history of the application process on individual country practices with the law. In the second part, it has been examined the historical development of individual application in Turkey and requirements and procedural decisions in Turkish law in the light of of the Turkish Constitutional Court Decisions. In the third chapter, Turkish Constitutional Court's organizational structure was explained. Then, stage of individual application and Court's decisions which may be the result of this examination is explained by considering the decisions of the Türkish Constitutional Court.