Yöneticilerde zihinsel iş yükünün öznel iyi oluşa etkisinde boş zaman davranışlarının rolü
The role of leisure behaviors on the effect to subjective well-being of mental workload for managers
  1. Tez No: 396746
  2. Yazar: NESLİHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, yöneticilerde zihinsel iş yükünün öznel iyi oluşa etkisinde boş zaman davranışlarının rolünü tespit etmektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde zihinsel iş yüküyle ilgili kuramsal çerçeve çizilmiştir. Zihinsel iş yükü yaklaşımları ele alınarak, zihinsel sağlık konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde öznel iyi oluşun tanımı yapılmış, boyutları, kuramları ve öznel iyi oluşu etkileyen etmenler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde boş zaman davranışlarına yer verilmiş, zaman, zaman yönetimi ve boş zamanın tanımları yapılarak boş zamanı değerlendirmenin öneminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm, çalışmanın uygulama kısmıdır. Bu kısımda, analizde kullanılan veriler, Kayseri' de farklı düzeylerde yöneticilik yapan 400 kişiden toplanmış ve araştırma modeline uygun olarak geliştirilen hipotezler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Boş zaman davranışlarının, zihinsel iş yükünün öznel iyi oluşun on bir alt boyutundan üçüne (tükenme, hedeflere ulaşmada zorlanma, olumsuz duygular ) etkisinde aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Araştırma modeline uygun olarak geliştirilen alt hipotezler de kısmi olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study isto determine the role of leisure behaviors on the effect of mental workload to subjective well-being for managers. The study consists of four parts. In the first part the definition of mental workload is made, dimension is explained. By taking mental workload approaches, it has been referred to mental health issues. In the second part the definition of subjective well-being is made, dimensions, he explained the theories and affecting factors are explained. The third partleisure behaviors are placed, time, time management and leisure time are definedand then the importance of leisure time in. The fourth part is the implementation of the work. This section is devoted to the analysis of the collected data and analysis results. The data received in the analysis, gathered from 400 people who are managing at different levels of and evaluated within the framework of the hypotheses developed on a model. Leisure behavior, mental workload and three dimentions of subjective well-being from eleven dimensions (exhaustion, difficulty in achieving the goals, negative emotions) were found to be under the influence intermediary role.