Dünya ekonomik bunalımları: 2008 Krizine eleştirel bir bakış
World economic depressions: A Critical view on the Economic Crisis 2008
  1. Tez No: 396780
  2. Yazar: MURAT BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
2007 yılında ABD ipotekli konut kredilerinin taksitlerinin büyük oranlarda ödenemeyişi ile ortaya çıkan ve hızla finans piyasalarının tümünü saran kriz, tüm dünya ölçeğinde derinleşerek yaygınlaşmış ve 21. yüzyılın ilk büyük bunalımı halini almıştır. Dünya ölçeğinde yaygın ve sarsıcı olan 2008 krizi, kapitalizmin içerisinde bulunduğu uzun dönemli kriz ile birlikte değerlendirilmelidir ve kriz alınan tüm önlemlere rağmen etkisini sürdürmektedir. 2008 krizinin ve krizi önlemek amacıyla uygulamaya konulan politikaların toplumsal sonuçları açısından, dünya genelinde neredeyse mutlak çoğunluğunu emekçi sınıfların oluşturduğu kitleler isyan etmekte, muazzam kitle protestoları gerçekleştirmekteler. Bu çalışmanın amacı, 2008 krizini öne çıkan çeşitli görüşler çerçevesinde tartışmak, krize dair çeşitli yaklaşımları faklı analiz düzeylerini göz önünde bulundurarak ele almak ve günümüz dünya ekonomik krizini benimsediğimiz çerçeveden hareketle toplumsal sonuçlara yol açan dinamikleri açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The crisis that arose from the failures to repay mortgage loans in the USA and spread quickly all over the financial markets in 2007, deepened across the world and became the first great depression of the 21st century. The crisis, which was widespread and traumatic across the globe, should be evaluated in conjunction with the long-standing crisis of capitalism while the impacts of the crisis still prevail despite all the measures taken. In parallel with the social consequences of the 2008 crisis and of the policies implemented in order to solve it, large masses of people, almost an absolute majority of which consist of the working classes, are rising up and carrying out immense mass protests. The aim of this study is to discuss the 2008 crisis within the scope of several prominent views, to examine different approaches by taking different levels of analysis into consideration, and to explain the dynamics of today's global economic crisis that lead to those social consequences, with reference to the framework we adopt.