Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük bunalımdan sıyrılma çabaları: Ne kadar başarılıydık?
Young Turkish Republic's efforts to get out of from the great depression: How succesfull were we?
- Tez No: 492232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İktisadi bunalımlar dünya ekonomisinde değişik nedenlerle ve farklı büyüklüklerde meydana gelmiştir. Ortaya çıkan iktisadi bunalımları sona erdiren yöntemler de, sıklıkla değişen iktisadi yaklaşımların şekli ve niteliği, beklentiler, politik, toplumsal ve teknoloji temelli etkenler nedeniyle farkli şekillerde olmuştur. 1929 iktisadi bunalımı New York Borsasının çöküşüyle başlayarak, ilk önce ABD ekonomisinde daha sonra Avrupa ve diğer ülkelerin ekonomilerinde çok önemli olumsuz etkiler meydana getirmiştir. 1929 Buhranı dünya ölçeğinde tüm pazarlarda mal ve hizmet fiyatlarını düşürmekle birlikte, talep ve ticarete konu olan mal miktarlarını da düşürerek tüm dünya ekonomisinde büyük bir sarsıntıya neden olmuştur. Bu bunalımların sıçradığı ülkelerden biri de Türkiye'dir. Türkiye, Cumhuriyet'in ilan edilmesini izleyen yıllarda hızlı bir büyüme ve kalkınma çabasi göstermiştir. Türkiye bu dönemde, ekonomi politikası olarak liberal bir ekonomi politikası benimsemiş ancak dünyayı derinden sarsan büyük bunalım nedeniyle, benimsediği liberal ekonomik politikayı tekrar ele alıp değerlendirmiş ve ekonomik politikasında önemli değişiklikler yaparak bunalımın etkilerini minimize edebilmiş ve de tüm cumhuriyet yıllarının en ciddi büyüme ve kalkınma hamlesini gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic depressions in the global economy have occurred for different reasons and various and at various sizes. Methods for resolving the economic depressions also vary as a result of the shape and nature of the frequently changing economic approaches, expectations and political, social and technological factors. The Great Depression of 1929 began with the collapse of New York Stock Market and it has caused very significant negative effects in the US economy and followed by European economies and economies of other countries. The Great Depression has caused a great effect in the whole world economy by decreasing prices of goods and services on a global scale as well as reducing the amount of goods traded. Turkey is amongst the countries where the crisis has spread. Turkey has shown a rapid growth and development effort in the following years after the declaration of the Republic. In this period, Turkey has adopted a liberal economic policy but the country had to reconsider this economic policy as a result of the great depression which deeply affected global economies. Turkey has minimized the effects of economic crises by altering its economic policy and has achieved the most serious growth and development breakthroughs of the entire history of the republic.