2008-2011 İzlanda finansal krizi
2008-2011 financial crisis of İceland
- Tez No: 438431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
2008 küresel krizinin tüm dünya üzerinde yayılan etkisi ülkeleri hem ekonomik hem de toplumsal açıdan ciddi bunalımlara sokmuştur. ABD'de mortgage piyasalarında başlayan ve dünyada likidite sorununa dönüşen bu krizin en yoğun hissedildiği ülkelerden biri İzlanda olmuştur. İzlanda küçük ekonomisiyle uluslararası piyasada bankacılık sektöründe etkinliğini artırmış ve kısa sürede yabancı sermayenin ülkeye girişiyle birlikte zenginliğe ulaşmıştır. Banka varlıklarının yabancı para cinsinden olması ve yabancı yatırımcıların yüksek faiz oranlarından dolayı bu bankalara olan ilgisi ülkeye bolluk getirmiş olsa da, küresel krizin başlamasıyla beraber İzlanda'nın büyük ilgi gören bankalarının iflas etmesine neden olmuştur. Bu çöküşün neden olduğu ekonomik kriz toplumsal harekette hoşnutsuzluk yaratmış, bankaların borçlarını ve krizin ağır faturasını ödemek istemeyen toplum kesimleri farklı bir politik çözüm önermiştir. 2008 krizinin diğer ülkelerdeki çözüm yolları ile İzlanda yolu ayrılıklar ve özgünlükler göstermektedir. Çalışmada ekonomik krize karşı geliştirilen bu ekonomik ve toplumsal önerilerin gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Impact of the 2008 global crisis, which spread all over the World has affected all countries in terms of both economically and socially. The crisis began in the USA mortgage market and turned into liquidity problems around the World. Iceland is one of the country, where the crisis has been felt mostly intensely.. In spite of its small economy, Iceland has improved its efficiency in international banking markets and got rich in a short time with a foreign capital inflows into the country. Even if the interest of foreign investors in these banks has brought abundance due to foreign currency denominated assets and high interest rates, the onset of the global crisis has caused to bankruptcy of Iceland's banks, which attract great attention. The economic crisis has created discontent in society, leading to social movements. The grassroots who did not want to suffer because of the debts of the banking system demanded another policy. Hence a specific policy has been implemented by the newly elected government which is considerably different than the response of many countries to the 2008 crisis. In this study, the specific and different policy offered in response to the financial crisis and their economic and social consequences is analyzed.