Dünyada artan korumacılık ve Türkiye'nin dış ticaret politikası
Increasing protectionism policies in the world and foreign trade policy of the Turkey
  1. Tez No: 405604
  2. Yazar: YUSUF İNTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İktisat Bilimi tarihsel bir süreç içeresinde incelendiğinde korumacılık ve serbest dış ticaret politikaları iki ana kutup olarak kabul edilmekte ve dünya ticaretine yönelik izlenen ülke ekonomi politikaları bu iki kutup çevresinde şekillenmektedir. Bu doğrultuda dünya ekonomisinin genişlemesi ve büyümesi için serbest dış ticaretin gerekliliğini savunanlara karşı korumacı politikaları savunanlar özellikle ekonomik bunalımlar sonrası çıkış noktasının korumacılıktan geçtiğini yüksek sesle dile getirmektedir. Son olarak 1980 sonrası hız kazanan ve 2007 yılına kadar süren serbest dış ticaret uygulamalarında kesinti yine bir dünya krizi ile olmuş ve korumacılık uygulamalarının popülaritesini arttırmıştır. Bu çerçevede 2008 sonrası küresel bir boyut kazanan kriz, pragmatik bir çözüm olarak korumacılık politikalarının yeniden gündeme gelmesi ile birlikte küresel ticarete yön veren başlıca etmen olmuştur. Küresel Krizin getirdiği olumsuzluklara çözüm olarak ülkelerin başta tarife dışı engeller olmak üzere farklı yöntemlerle iç pazarlarını ve ulusal sanayilerini korumaya yönelmesi, bu dönemde ülkelerin izlediği başlıca yöntemler arasındadır. Bu doğrultuda bakıldığında ABD, Fransa gibi gelişmiş ülkelerin yanında Brezilya, Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin bu dönemde korumacı politikalar izlediği kaydedilmiştir. Aynı dönemde Türkiye ise dış ticarette serbestliğin dünya ekonomisinin büyümesi için gerekliliğini savunurken ulusal ihracat rakamlarında yaşanan düşüşün önüne geçen korumacılık uygulamalarının kaldırılmasını istemiştir. Diğer yandan ülke iç pazarını rekabetçi olmayan ürünlerin ithalatından korumak adına ve 2008 krizi ile dünyada artan sübvansiyonlu/dampingli ticarete karşı DTÖ Anlaşmaları çerçevesinde yasal mevzuatı oluşturulan ticari savunma araçlarının kullanımını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Detail examination of the Economics within a historical process, it is accepted that free international trade and protectionism are the two main polar and the economy policies of countries for the foreign trade are formed in the framework of these polar. In this context against the free international trade believer, the people voiced that the protectionist practices are the only way in foreign trade policies especially after the great depression periods. In that sense since 1980 expansion of the world economy, depending on the free international trade policies of the neo-liberal thoughts, was interrupted by the 2008 Global Crises and its protectionist practices brought back by countries. Global economic crisis which started in USA in 2007 negatively affected world economy following USA and European countries. 2008 crisis which turned into a global one is the major factor that shapes global trade together with protectionist policies that has come into the agenda again as a pragmatic solution. The post-crisis protectionist policies that are applied without distinguishing developed or developing countries and USA, Franca Brazil, China have all fallowed protectionist practices. On the other hand Turkey continues to defend the free trade on international area even after the post-crises period. However Turkey also increases the usa of the trade defense instruments against the import of the dumped or subsidized goods in order to protect internal market.