İş sözleşmesi ve benzer sözleşmelerenden ayrılması
Employment contract and distinguishing employment contract from similar contracts
- Tez No: 396788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İş sözleşmesi ve benzer sözleşmelerden ayrılması konulu bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iş sözleşmesini kavramsal olarak incelenmek üzere; iş sözleşmesinin tanımına, unsurlarına, özelliklerine ve iş ilişkisine ilişkin esaslara yer verilmiştir. Kavramın tanıtılması ve sınırlarının çizilmesini amaçlayan bu bölümde; iş sözleşmesini benzerlerinden ayırt etmede önemli ve temel bir işleve sahip olan bağımlılık unsuru, öğretinin ve Yargıtay'ın belirlediği ölçütler çerçevesinde detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, farklı isimlerle anılmasına rağmen özünde iş sözleşmesi olup, birtakım özelliklerinden dolayı kanun koyucunun özel tür olarak kabul ettiği sözleşmeler ile iş sözleşmesine benzer sözleşmeler ele alınmıştır. İş sözleşmesinin benzer hukuki ilişkilerden ayırt edilmesi noktasında, somut örneklerle öğreti ve yargı kararlarında geliştirilen ölçütlere yer verilmiştir. Böylece işçi sıfatı ve dolayısıyla İş Hukukunun uygulama alanı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, focused on“employment contract and distinguishing employment contract from similar contracts”, consists of two chapters. In chapter one, guidelines regarding description, factors and characteristics of employment contract to study employment contract conceptually were mentioned. In this chapter, which aims to introduce and demark the concept, dependency factor which has a special function on distinguishing employment contract from similar ones, was approached in the framework of the discipline and the criteria determined by Supreme Court. In the second chapter of the study, contracts that despite being called different names are essentially employment contracts, however accepted as“special type”by the legislator due to some characteristics and contracts similar to employment contract were approached. In the point of distinguishing employment contract from similar legal relationships, criteria developed by the discipline and dijudication were mentioned with epitomes. Therefore, application area of workmanship hence labor law was tried to be presented.