Distopik filmlerde zaman ve mekânın yeniden yaratımı
Recreating of time and space on the dystopic movies
  1. Tez No: 396793
  2. Yazar: MELİKE UYANUSTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BİRYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
“Distopik Filmlerde Zaman ve Mekânın Yeniden Yaratımı”isimli bu tez, 1970 yılından sonra üretilmiş, uzun metrajlı, edebi eser uyarlaması olmayan filmlerdeki distopyan toplum yapısını ele almaktadır. Metinde, distopya sineması, distopya edebiyatı ile birlikte bilimkurgu geleneğinin içinde bir alt tür olarak tanımlanmıştır. İnsan yaşamının zaman ve mekândan bağımsız olamayacağı gibi insan yaşamını konu edinen sinema sanatının da zaman ve mekândan bağımsız olması düşünülemez. Bu nedenle çalışma içerisinde zaman ve mekân üzerine düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation titled "Recreating Of Time And Space On The Dystopic Movies'' is dealing with the dystopian community structure at the feature length films having created after the year 1970 which are not literary work adaptation. The dystopian cinema has been categorized with dystopian literature as a subtype within the scope of science fiction tradition. It can be not thought that the movies with the topic of human life can be not independent from time and space as if human life could not be independent from the time and space. For this reason, this work scope includes the ideas about the time and space.