Ebu'l-Berekat el-Bağdadi'nin bilgi teorisi
Abu al-Barakat al-Baghdadi's theory of knowledge
  1. Tez No: 396811
  2. Yazar: KUTLU OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ebu'l-Berekât el-Bağdâdî (v.547/1152) 12.yy'da ibn Sînâ sonrası dönemde yaşayan en önemli eleştirel filozof ve bağımsız düşünürdür. Kendinden önce başta Aristo ve Eflâtun olmak üzere ibn Sînâ'nın felsefî sisteminden ciddi bir biçimde etkilenmiş ve eserlerinin tasnifini esas alarak kendi görüşlerini Kitabu'l-Muteber adlı eserinde sistemleştirme çabasına girmiştir. Bununla beraber kendini Meşşâî ekole dâhil etmeyerek ibn Sînâ özelinde tüm sabık felsefî görüşleri eleştirel bir göz ile değerlendirerek özgün fikirler oluşturma yoluna gitmiştir. Ebu'l-Berekât'ın epistemolojisini 3 temel başlıkta ele almak mümkündür. Bunlardan ilki nefs teorisidir. Bu bölümde Ebu'l-Berekât'ın nefs anlayışı, şuur teorisi ve nefsin mahiyeti konuları incelenmektedir. İkinci olarak bilginin oluşumu idrak süreçleri incelenmiştir. Bu bağlamda vücûdî ve zihnî idrak ile Tanrısal idrakin nasıl olduğu araştırılmıştır. Bu iki ana konunun doğurduğu metafizik tasavvurun Tanrı'nın tikelleri bilmesinden Faal Akıl'ın reddine kadar uzanan sonuçları vardır ki îmâları itibariyle modern epistemolojik hassasiyetler açısından incelendiğinde günümüz İslam düşüncesi adına anlamını halen yitirmemiş eleştiriler haline gelmektedir. Son olarak ise bilginin değeri problemi ele alınmıştır. Bu bölümde bilginin kesinliği, ilksel bilgilerimiz ve ilimlerin tasnifi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abu al-Barakat al-Baghdadi (d.1152) is the foremost philosophical critique and independant thinker living after Avicenna. He was greatly influenced by his predecessors Plato and Aristotle as well as Avicenna himself, arranging his thoughts according to Avicenna's classification in his book Kitab al-Mutabar. However he has chosen not to classify himself as a Peripatetic, instead criticizing all former philosophical views embodied in Avicenna, systemizing his notable ideas individually. We have analyzed Abu al-Barakat's epistemology in three main sections, the first of which is his theory on the soul. In this section, Abu al-Barakat's views on the intellect, his idea of awareness and the essence of the soul are discussed. Secondly the formaion of knowledge and perception is examined. This section contains analysis of existential and mental perception, as well as the perception of God. These two sections entail the refutation of the Active Intellect and God's knowledge of particulars which are up to date criticisms which have not lost their value within Islamic philosophy. Lastly we have analyzed epistemological value. Here we have discussed certainty, a priori knowledge and the classification of sciences.