Elliott dalga prensipleri ve altın piyasası üzerine bir uygulama
Elliott wave principles and an application on gold market
  1. Tez No: 396810
  2. Yazar: SERKAN MANGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geleneksel finans teorileri, klasik iktisadi görüşün temeli olan rasyonel tercihler varsayımı üzerine inşa edilmiştir. Rasyonel Tercihler Hipotezi, karını maksimize etmek isteyen bireylerin kararlarını mantıksal hesaplamalar üzerine aldıklarını varsaymakta ve duyguların karar alma süreci dışında tutulduğunu savunmaktadır. Bu bağlamda, geleneksel finans teorileri, piyasa davranışlarını yatırımcı duygularından bağımsız olarak analiz etmektedir. Ancak yatırımcılar, finansal kararlar alırken duygularının etkisi altındadır. Görsel bir analiz yöntemi olan Elliott Dalga Prensipleri, yatırımcı duygularını içsel değişken olarak kabul ederek piyasa trendlerinin hareket dinamiklerini açıklamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, Elliott Dalga Prensiplerinde belirtilen dalga karakterleri altın piyasasında incelenmiştir. Altın, binlerce yıl boyunca parasal sistemin temelini oluşturması nedeniyle toplum tarafından doğal para olarak kabul edilmekte ve bu yüzden insanların altına karşı yoğun duyguların etkisi altında olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak, fiyat hareketlerini yatırımcı duygularını baz alarak analiz eden Elliott Dalgalarının izlenebileceği en uygun piyasa olarak altın piyasası kabul edilmiştir. Çalışmada, Dalga Prensiplerinin bilimsel temelleri olarak Fraktal Geometri ile Fibonacci Sayı Serisi'nden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance theories were built on Rational Choice Hypothesis, which is the fundamental of classical economics. Rational Choice Hypothesis assumes that each individual willing to maximize their profit, makes their decisions on logical calculation and he excludes their emotions in decision making process. In this context, traditional finance theories analyze the market behavior freely from investors' emotions. However, investors are significantly affected by emotions on their financial behavior. Elliott Wave Principles, as a form of visual analyzing method, tries to explain movement dynamics of financial market by accepting investors' emotions as endogenous variable.In this study, Elliott Wave Principles are examined on gold market. Owing to be the fundamental of monetary systems for centuries, gold is considered by society as a natural currency and so It's known that people are under the influence of intense emotions towards gold. Consequently, gold market is considered as the best place for tracking Elliott Waves, which analyzes price movements on the basis of investors' feelings. Fractal Geometry and Fibonacci Series, which are the scientific basis of the principles, are mentioned in the study.