خدمة علماء أربيل للحديث الشريف
Erbil'li muhaddisler ve hadis ilmine katkıları
- Tez No: 876060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hiç şüphe yok ki Erbil çok eski bir şehirdir ve tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Asurlular için kutsal bir yer olup, onların özel olarak kabul edilmiştir. Kralları hac yapmak için buraya gelir ve ibadet ve bereket için günlerce burada kalırlardı. Erbil, Sümer Kralı Şulki'nin kayıtlarında“Arbilm”olarak ve Babil-Asur kayıtlarında“Arba-İlo”olarak da anılmıştır. İslam dönemlerinde, 639 yılında (h.18.) Erbil bölgesi İslam yönetimine girmiştir. Ancak fetih ile ilgili kaynaklar Erbil'i özel olarak belirtmemiştir. Bu bölgenin 639 yılında İyad bin Ganem tarafından fethedildiği anlaşılmaktadır. Sultan Muzaffereddin b. Zeynedin Ali Erbil'de 1190 yılında (h. 586) iktidara gelmiş ve 43 yıl boyunca hüküm sürmüş ve Erbil'in sahibi ve yöneticisi olmuştur. Erbil, Bağdat'ın kuzeydoğusunda, 36 kuzey enlemi ve 42 doğu boylamında yer alan düz bir ovada bulunur ve deniz seviyesinden yaklaşık 1300 feet yüksekliktedir. İslamî fetih döneminde, Erbil birkaç yüzyıl boyunca sınırlı öneme sahip küçük bir şehir olarak kalmıştır. Erbil'de ana din İslam olup, bu din Kuzey Irak'ın çoğunluğunu oluşturan Sünniler tarafından benimsenmiştir ve çoğunlukla İmam Şafii mezhebine bağlıdırlar. Tasavvufi tarikatler Erbil'de geniş çapta yayılmıştır. Erbil, her yerden gelen alimler için bir sığınak olmuştur ve bu durum, burada bilgi ve bilimin gelişmesine ve kültürel faaliyetlerin canlanmasına yol açmıştır. Erbil, bilimin ve bilginin sadece büyük başkentler ve önemli şehirler olan Şam, Bağdat, Kahire, Musul ve Halep gibi yerlere özgü olmadığını kanıtlamıştır. Erbil Kalesi, yüksek düzeyde bilimsel faaliyetlere sahne olmuştur.Ayrıca şehir, uzun zamanlar devam eden birçok dini okullarıyla ünlüdür. Bu okullar arasında Kalat (Kale) Okulu, Muzafferiye Okulu, Akiliye Okulu, Mücahidin Okulu ve Darü'l-Hadis Muzafferiye Okulu bulunmaktadır. Darü'l-Hadis veya Muzafferiye Darü'l-Hadis ya da Darü'l-Ma'mura, aynı yer için kullanılan isimlerdir.Bu okul Erbil'de 1198 yılında (h. 594) açılmıştır ve Erbil hükümdarı Emir Muzaffereddin Kökböri tarafından inşa edilmiştir.Bu Emir hadis ve tarih ilmine ilgi duymuştur. Muzafferiye Darü'l-Hadis'te birçok hadis alimi ders vermiş ve bu okulu ziyaret eden veya burada ikamet eden alimler olmuştur. İbn Tabarzed olarak bilinen Ebu Hafs Ömer b. Muhammed b. Muammer el-Bağdadî (h.607) Erbil'e gelmiş ve Muzafferiye Darü'l-Hadis'te ikamet etmiş ve, kendisinden birçok kişi ders almıştır. Ebu Muhammed Abdülaziz b. Marda b. Suvar el-Celabazi (v.Hicri 610), Erbil'e gelmiş ve Darü'l-Hadis'te ikamet etmiştir. Ebu'l-Feth Muhammed b. İsa el-Cessasel-Bağdadî (h.610) Erbil'e gelmiş ve Muzafferiye Darü'l-Hadis'te ikamet etmiştir. İbnü'l-Müstofi'nin (Erbil Tarihi'nin yazarı) belirttiğine göre, İbn Asakir ed-Dımaşki (h.616) Muzafferiye Darü'l-Hadis'te şiir okumuş ve buraya gelmiştir. Erbil'deki camilerde ve okullarda tüm eğitim seviyelerinde öğretilen ilim ve yöntem kitapları genellikle şu alanlarda olmuştur: dilbilgisi, sarf, İslam akaidi, fıkıh usulü, matematik, astronomi, hikmet ilmi, belagat, mantık, hadis, hadis usulü, tefsir ve Kur'an ilimleri. Hadis ilmini öğretmek ve hadisleri korumak amacıyla Erbil'de birçok okul ve Darü'l-Hadis kurulmuştur. Bu okullar, hadislerin öğretilmesi ve korunmasında büyük rol oynamışlardır. Erbil'in birçok ünlü alimi, bu okullarda eğitim almış ve hadis ilmine katkıda bulunmuştur. Erbil, tarih boyunca hadis ilminin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Burada yetişen alimler, hadis ilmi konusunda önemli eserler yazmış ve bu ilmin gelişimine katkıda bulunmuşlardır. Erbil'in önemli alimleri arasında Muzaffer Şehrezori, Muhammed b. Kasım Şehrezorî, Ebu Abbas Zerzarî ve Kasım Ebu Bekir Erbilî bulunmaktadır. Bu alimler, hadis ilmini yaymak ve öğretmek amacıyla çeşitli İslam ülkelerine ilmi seyahatlerde bulunmuşlardır. Erbil'de hadis ilmi konusunda yapılan çalışmalar, bu şehrin İslam ilimleri tarihindeki önemli yerini göstermektedir. Erbil, tarih boyunca İslam ilimleri, özellikle hadis ilmi açısından önemli bir merkez olmuştur. Burada yetişen alimler, hadis ilmine önemli katkılarda bulunmuş ve bu ilmin gelişimine büyük katkı sağlamışlardır. Erbil'deki hadis ilmi çalışmaları, bu şehrin İslam ilimleri tarihindeki önemli yerini göstermektedir. Bu çalışmalar, günümüzde de devam etmekte olup, Erbil'in ilim ve kültür merkezi olma özelliğini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that Erbil is a very old city, dating back to more than (2000 BC), two thousand years BC, and was sacred to the Assyrians who made it their own Kaaba, so their kings came to him as a pilgrimage and stayed and stayed in it for many days of worship and blessing. It was also mentioned as (Arbilm) in the blogs of (Shulki) King of Sumer, and (Arba-Elo) in the Babylonian-Assyrian blogs. In Islamic times, in the year (18 AH / 639 AD), the Erbil region entered the Islamic rule, but the books of the conquests did not refer to Erbil in particular. The opening of this area was in the year (18 AH / 639 AD) by Iyad bin Ghanam. The city of Erbil was during the reign of the Sultan (Muzaffar al-Din bin Zain al-Din Ali), the owner of Erbil at his time, the ruler of Erbil, who took power in (586 AH - 1190 AD), during his reign, which lasted (43) years. Erbil is located northeast of Baghdad in a flat plain at latitude (36) north and longitudinal line (42) east, rising about 1300 feet above sea level. The main religion in Erbil is Islam, a religion that is a majority religion in northern Iraq, most of whom are Sunni and follow the doctrine of Imam Al-Shafi'i. Erbil proved that science and knowledge are not a monopoly or a endowment on capitals and major metropolities such as Damascus, Baghdad, Cairo, Mosul, Aleppo and the like. The castle of Erbil witnessed high scientific activity, the city of Erbil has long been famous for its many religious schools, such as the Qalat school, which means the castle, the Al-Muzafaria school, the Al-Aqelia school, the Mujahideen school, the Dar Al-Hadith Al-Muzafariya school, and others. Dar Al-Hadith or (Dar Al-Hadith Al-Muzfariya) or (Dar Al-Maamoura), designations for one place. It was opened in Erbil in (594 AH), established by the owner of Erbil, Prince Muzaffar al-Din Kaboury, the curriculum in the schools belonging to the mosques in Erbil Science and methodology books taught in mosques and schools in Erbil for all educational levels are often ongoing until now. One of the importance of the hadiths, protection, journey and spread from Medina to other areas The message of the Prophet Muhammad (peace be upon him) is the eternal message with which God has completed for humans his religion, and he has approved for them the final law containing all that man needs in this world and the hereafter. After the death of the Prophet (peace be upon him)) trips were not interrupted due to the separation and stability of the companions in the open countries. The books of each other increased to review the prophetic hadiths for fear of forgetting them and in order to preserve them. And the journey of modern scholars of Erbil who migrated and left with the intention of asking for and receiving the honorable hadith, or with the intention of spreading the hadith in the place where they left, and they have no purpose but that. One of the benefits and purpose of the journey in asking for the hadith is to obtain the Prophet's honorable hadith. The role of schools and Dar Al-Hadith in spreading the Prophet's hadith Hadith schools played a major role in the teaching and study of the hadiths of our Prophet Muhammad, and in most countries, a strong Hadith school would have been established, such as Al-Madinah Al- Munawwarah School, the Makkah School, the schools of Basra and Kufa in Iraq, the Sham School and the School of Egypt and many others. Modern scholars in Erbil, old and new, have provided this science with a great service in the fields of hadith, and some of them taught hadith, and some of them are thousand different books in the science of hadith, and some of them have heard the hadith, and there were scientists who went to other Islamic countries in search of hadith, and some of them are from memorizing the hadith and he is the student of hadith. Scholars who narrated the Prophet's Hadith, such as Al-Muzaffar Al-Shahr Al-Zawri, Muhammad bin Al-Qasim Al-Shahr Al-Zawri, Abu Al-Abbas Al-Zarzari, Qasim Abu Bakr Al-Arbili and others.