İzmirli İsmail Hakkı'nın Mi'yâru'l-Ulûm isimli eserinin latinizasyonu ve mantık görüşleri
Transcription of Izmirli Ismail Hakkı's Mi'yâru'l-Ulûmand his logic thoughts
  1. Tez No: 396837
  2. Yazar: SELMAN ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERRUH ÖZPİLAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte Türk düşüncesinin önemli simalarından olan İzmirli İsmail Hakkı'nın (ö. 1946) mantık görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. İzmirli hem geleneksel hem de modern olarak nitelendirilebilecek bir eğitim almış, dolayısıyla hem klasik İslâmî ilimleri hem de modern Batılı ilimleri öğrenmiştir. Bu sayede iki farklı kaynaktan birden beslenen bir düşünürün mantık alanındaki görüşleri, bir Îsâgûcî şerhi olan ve latin harflerine aktarılan Miʻyâru'l-ulûm adlı eseri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Izmirli Ismail Hakkı's (d. 1946) thoughts on Logic, a substantial face in the transition of Turkish thought from Ottoman era to Modern Republican era. Izmirli Ismail had both a traditional and a modern education, and thus had a grasp of Islamic sciences as well as positive sciences. By this means, having been nourishing from two different sources as a scholar, his ideas have been elucitaded according to Miʻyâru'l-ulûm, which is an exegesis of Îsâgûcî and was was transcribed into latin alphabet.