Descending into us from we know not whence: Marilynne Robinson and the Emersonian tradition
Bilinmezden içimize gelen: Marilynne Robinson ve Emerson geleneği
  1. Tez No: 396911
  2. Yazar: İPEK KOTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIM LUANA FORTUNY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, çağdaş Amerikan yazarı Marilynne Robinson'un kurgusal eserlerinin Emerson geleneği tarafından etkilendiğini savunmakta; bu etkiyi romanları Housekeeping, Gilead ve Home'da tespit ve takip etmeyi amaçlamaktadır. Emerson'u Amerikan Transandantalizmi bağlamında ele almak suretiyle, kendisinin fikriyatını entelektüel öncüllerinden bağımsız olarak algılaması ve sunmasına rağmen, esasında onlardan oldukça etkilendiği savunulmaktadır. Robinson, kurgusallaştırma aracılığıyla bu tutarsızlığın kökenlerini ve sonuçlarını romanlarında keşfetmektedir. Tez Robinson'un bu sürecini Amerikan Transandantalizmi bağlamında ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that contemporary American writer Marilynne Robinson's fiction is informed by the Emersonian tradition, and accordingly seeks to trace and establish this influence in her three novels, Housekeeping, Gilead and Home. Placing Emerson in his American Transcendentalist context, it is argued that even though he perceived and presented his thought as independent from and uninfluenced by his intellectual predecessors, it was nevertheless very much informed by them. Robinson, by means of fictionalization, explores the origins and implications of this disjunction in her novels. The thesis traces this process within the context of American Transcendentalism.