Migrants and the city: Gentrification, ethnicity and class in a Berlin neighborhood
Göçmenler ve şehir: Bir Berlin mahallesinde kentsel dönüşüm, etnisite ve sınıf
  1. Tez No: 396912
  2. Yazar: DEFNE KADIOĞLU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Kentsel dönüşüm veya 'soylulaştırma' günlük kelime hazinemizde yerini buldu ancak ne akademik ne de akademik dışı camialarda kentsel dönüşümün tam olarak ne olduğu, nasıl ve niye olduğu ne de yerel halklar için doğurduğu sonuçlar hakkında bir uzlaşı var.Bu tez bu tartışmaya katkı sağlamak üzere Berlin, Neukölln ilçesinde bulunan Reuter mahallesindeki kentsel dönüşüme ve orada oturan Türkiye göçmenlerinin sosyal dışlanmışlıkları ile bu kentsel dönüşümün arasındaki ilişkiye bakıyor.Çalışma Henri Lefebvre'nin mekan sosyolojisini ve özellikle soyut ve yaşanan mekan kavramlarına dayanarak, Reuter mahallesinin niye, nasıl ve ne etkilerle dönüştüğünü anlamlandırmayı hedefliyor. Araştırma niteliksel metotlar kullanarak, Reuter mahallesinde yapılan 80 yüz-yüze görüşmeyle yerel halk için dönüşümün sonuçlarının ne olduğunu anlamaya çalışıyor ve aynı zamanda gazete makaleleri, politik analiz raporları, internet siteleri ve broşürler gibi ikincil kaynakların analizini yaparak Reuter mahallesinin niye ve nasıl kentsel dönüşüm sürecine girdiğini açıklıyor. Bu doktora tezi ilk olarak kentsel dönüşüm üzerine yapılan çalışmaların hem ekonomik hem kültürel değişimleri bir arada okuması gerektiğini savunuyor. İkinci olarak, bu araştırma Alman devletinin, uzun refah devleti geleneğine rağmen, kentsel dönüşümde ne kadar önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Son olarak bu tez kentsel dönüşümünün yerden edinmenin ötesinde, konut darlığı, kayıt dışı emek ve duygusal yabancılaşma gibi sonuçlar doğurduğunu ve bu sonuçların sadece mahalle düzeyinde yapılan araştırmalarla ortaya koyulabileceğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
The term gentrification has found its way into everyday vocabulary. However, neither in the academic nor in the non-academic community does there seem to be a consensus about what gentrification is, how and why it happensand what the consequences for local populations are. This thesis attempts to contribute to this debate by examining the relation between the gentrification of the working-class neighborhood Reuterquarter in Berlin, Neukölln and the social exclusion of immigrants from Turkey. It uses Henri Lefebvre's sociology of space, particularly his notions of abstract and lived space, to understand why, how and with what effects on the local population Reuterquarter is gentrifying. Research is based on qualitative methods, combining field work in the form of 80 semi-structured interviews to understand the repercussions of gentrification on the local populace and the analysis of secondary material such as newspaper articles, policy reports, websites and brochures to trace the evolution of this process.This dissertation firstly argues that research on gentrification must take into account both: economic and cultural change. Secondly, this work shows that the German state, despite its long welfare tradition, has played a pivotal role in Reuterquarter's gentrification. Lastly, this study argues that gentrification's consequences go beyond physical displacement and encompass effects such as overcrowding, emotional displacement and diversion to informal work. These effects can only be unraveled by research on the neighborhood-level, taking the experiences of residents into account.