What factors affect behavioral biases? Evidence from individual Turkish stock investors
Davranışsal eğilimleri belirleyen faktörler nelerdir?: Türkiye'de yerleşik bireysel hisse senedi yatırımcılarından bulgular
- Tez No: 396910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, kendine fazla güvenme, aşina olana eğilim, benzer olana eğilim, statüko eğilimi ve elden çıkarma etkisi olmak üzere Türkiye'de yerleşik tüm gerçek kişi hisse senedi yatırımcılarının gösterdiği beş davranışsal eğilim analiz edilmiştir. 2011 yılına ait alım satım işlemleri kullanılarak, eğilimlerin yaygınlığı, eğilimleri etkileyen faktörler, eğilimlerin birbirleri ve yatırım performansları ile ilişkileri analiz edilmiştir. Davranışsal eğilimler bireysel hisse senedi yatırımcıları arasında yaygındır. Erkek, genç, daha düşük portföy büyüklüğü olan ve düşük gelir / düşük eğitim seviyesine sahip (daha az gelişmiş olan) bölgelerde yerleşik yatırımcılar kendine fazla güvenme ve aşina olana eğilimi daha fazla sergilemektedir. Kadın, yaşlı, daha yüksek portföy büyüklüğü olan yatırımcılar ise benzer olana eğilime ve elden çıkarma etkisine daha fazla meyillidir. Kendine fazla güvenme endeksinin düşük ucundaki bireyler statüko eğilimi göstermektedir. Kendine fazla güvenme ve benzer olana eğilim serveti olumsuz etkilemekte, statüko eğilimi ve elden çıkarma etkisi ise daha yüksek getiri sağlamaktadır. Aşina olana eğilimin getiriye etkisi monotonik değildir; daha düşük (daha yüksek) aşina olana eğilimin getiri üzerine etkisi negatifdir (pozitifdir). Bu tezin sonuçları, ülke çapında bir veri seti kullanılarak, davranışsal finans literatüründeki bulguları gelişmekte olan piyasalar için de doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, five behavioral biases of individual Turkish stock investors are analyzed: overconfidence, familiarity bias, representativeness heuristic, status quo bias and disposition effect. Using buy and sell transaction data for the year 2011, the commonality of and factors affecting these biases, as well as how these biases relate to each other and investor return performance are analyzed. Behavioral biases are common among individual stock investors. Male investors, younger investors, investors with a lower portfolio value, and investors in low-income and low-education (less developed) regions exhibit more overconfidence and familiarity bias. Female investors, older investors and investors with high portfolio values are more subject to representativeness heuristic and disposition effect. Individuals in the opposite edge of overconfidence scale are subject to status quo bias. Overconfidence and representativeness heuristic deteriorate wealth while status quo bias and disposition result in higher trade performance. Familiarity bias has a non-monotonic effect on return; lower (higher) level of familiarity bias has a negative (positive) effect on return. Results of this thesis extend the findings of the behavioral finance literature to emerging markets based on a unique nationwide dataset.