The role of NGOs in sustainable tourism in Turkey
Türkiye'de STK'ların sürdürülebilir turizmdeki rolü
- Tez No: 396939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖMER KIVANÇ İNELMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda sürdürülebilir turizmin ana savunucuları ve uygulayıcıları olarak görülen STK'ların dünya genelinde önemini göz önünde bulundurarak, bu araştırma Türkiye'de faaliyet gösteren STK'ların, bu alanda etkinlik göstermeye yönelerek sürdürülebilir turizm eylemleri oluşturmak ve geliştirmek için yaptıkları katkının seviyesine ve doğasına ilaveten sürdürülebilir turizm konusundaki dönüştürücü güçlerini sorgulamaktadır. Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerdeki STK'ların sürdürülebilir turizm alanındaki faaliyetlerinde farklılıklar görülmekle birlikte, bu durumun yükselen piyasa ülkelerinden birisi olan Türkiye'deki yerinin incelenmesi yeni bir bakış açısı sunabilir. Ön bir STK veritabanı araştırması sayesinde sürdürülebilir turizm ile ilişkili olan uygun STK'lar dört ölçüte göre belirlenmiş ve seçilmiştir. Gerçekleştirdikleri çeşitli sürdürülebilir turizm faaliyetlerini saptamak için STK'ların web sitelerindeki veriler ışığında bir içerik analizi yapılmış, ardından araştırma katılımcıları ile yarı yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin kodlanmasında ve sonuçların analizinde nitel yöntem kullanılmıştır. Sürdürülebilir turizm ile doğrudan ve dolaylı ilişkili STK'lar arasında sürdürülebilir turizm faaliyetleri ve sürdürülebilir turizm konusundaki dönüştürücü güçleri bakımından farklılıklar gözlenmiş, Türkiye'de sürdürülebilir turizmin tam olarak yerleşmediği ve gelişmediği görülmüştür. Sonuç olarak, bu araştırmada Türkiye'de turizm ile ilgili en önemli sorunların etkili bir yönetimin olmaması, çevresel tahribat ve belirgin bir turizm planlamasının olmaması olduğu saptanmıştır. Buna karşılık STK'ların üstlendiği başlıca roller farkındalık yaratmak, kültürel ve doğal varlıkları korumak ve turizm planlamasında yer almaktır.
Özet (Çeviri)
Given the worldwide importance of NGOs, which are regarded in recent years as the primary advocates and practitioners of sustainable tourism, this research seeks to determine the degree and nature of contribution by selected NGOs in Turkey for establishing and promoting sustainable tourism activities and to inquire their transformative power in terms of sustainable tourism. Activities of NGOs in developed and developing countries might present different patterns and analyzing the case of NGOs in Turkey, which is an emerging economy, might imply a new perspective. With a preliminary NGO database search, relevant NGOs that are involved with sustainable tourism were identified and selected based on four criteria. After a content analysis of NGOs' websites with regard to their sustainable tourism activities, a semi structured interview was directed to NGO respondents. Afterwards, interviews were coded and results were analyzed in a qualitative manner. It is found that there are differences among directly and indirectly tourism affiliated NGOs in their involvement with sustainable tourism and their transformative power for sustainability and that sustainable tourism has not been established or developed well in Turkey to this day. In a nutshell, it is identified in this thesis that most pressing tourism issues in Turkey are the lack of effective management, environmental destruction and lack of clear tourism planning. Main roles of NGOs to address these issues are found to be raising awareness, conservation of cultural and natural assets as well as involvement in tourism planning.